SAMSUN SELE YENİLDİ! ÖLÜ SAYISI 9’A ULAŞTI!

SAMSUN SELE YENİLDİ! ÖLÜ SAYISI 9’A ULAŞTI!

Samsun’da şiddetli yağmur nedeniyle yaşanan selde 6’sı çocuk 9 kişi hayatını kaybetti.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, kentte yaşanan selde ölü sayısının 9’a yükseldiğini, kayıp olan 9 yaşındaki Berka Bütüner’i arama çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.
Aksoy, kentte 12 tespit komisyonu oluşturularak hasar tespit çalışmalarına başlandığını da açıkladı.
Canik’e bağlı köylerden Gölalan, Adatepe, Murat, Gökçepınar, Düvecik, Başalan, Demirci ve Sarıbıyık köylerine ulaşılmaya çalışıldığını ancak bu köylerin Canik merkeziyle irtibatlarını sağlayan yollarda meydana gelen heyelan sebebiyle bu köylere ulaşmanın mümkün olmadığını vurgulayan Vali Aksoy, selde hayatını kaybedenlerle ilgili şu bilgileri verdi:
”Yağışlarda en çok etkilenen Canik ilçesi Cezaevi civarındaki konutlarının zemin katlarına sel sularının girmesi neticesi Kuzey Yıldızı konutlarında Kenan Yazıcı (34), Mücahit Yazıcı (14), Bedirhan Yazıcı (10), Hüseyin Yılmaz, Aziz Yılmaz ile Kirazlık mevkisi Petrol Ofisi dolum tesislerinde aracın sel sularına kapılması neticesi Emine Bütüner (36), Mihra Bütüner (6) ve Seher Özkan (22) hayatlarını kaybetmiştir. Denize sürüklenen araçta olduğu tahmin edilen 9 yaşındaki Berka Bütüner halen kayıp olup arama çalışmaları devam etmektedir. Arama-kurtarma çalışmaları devam ederken Mert Irmağı Bulvar Köprüsü yanında 45 yaşlarında Mehmet Yaylacıoğlu’nun cesedine ulaşılmış olup, bunun sonucu ölü sayısı 9’a yükselmiştir.”

Erdoğan bilgi aldı
Vali Aksoy, afet nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da bilgi aldığını ifade ederek,  “Başbakanımızın talimatıyla ilk etapta acil kullanımlar için valiliğimiz emrine 500 bin lira gönderilmiştir” dedi.

TOKİ’den ”sel” açıklaması
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan (TOKİ), yapılan yazılı açıklamada, Canik ilçesi Gazi Mahallesi’ndeki alanda, TOKİ ve belediye işbirliğiyle uygulanan kentsel dönüşüm projesiyle, mevcut gecekonduların yıkıldığı belirtilerek, bunun yerine imar yönetmeliğine, fen ve sanat kurallarına uygun konutlar inşa edildiği ve olası daha vahim sonuçların önüne geçildiği kaydedildi.

2 kardeş toprağa verildi
Sel felaketinde yaşamını yitiren 1,5 yaşındaki Hüseyin ile 5 yaşındaki ağabeyi Abdurrahman Yılmaz’ın cenazeleri Havza’nın Çiftlik köyüne getirildi.
Köy camisinde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından Yılmaz kardeşler köy mezarlığında toprağa verildi.
Havza’ya gelen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, acılı aileye muhtar Ahmet Demirtaş’ın evinde başsağlığı diledi.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top