SAMSUN’DA SEL CAN ALDI

SAMSUN’DA SEL CAN ALDI

Canik ilçesindeki Mert Irmağı’nın taşması sonucu su baskını yaşanan konutların bodrum katlarından kardeş 2 çocuğun cesedi çıkarıldı.

Alınan bilgiye göre, Gaziosmanpaşa Mahallesi’nde yer alan 450 haneli TOKİ Kuzey Yıldızı konutlarının bazı bodrum katları, Mert Irmağı’nın taşması sonucu su altında kaldı. Bu katlarda kalan ailelerin büyük bölümü kendi imkanlarıyla sel sularından kurtulmayı başarırken, bazı vatandaşlar bodrum katlarında mahsur kaldı.
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, yaptıkları arama-kurtarma çalışmalarında, 1,5 yaşındaki Hüseyin Yılmaz ile 5 yaşındaki ağabeyi Abdullah Yılmaz’ın cesetlerine ulaştı. Kardeşlerin annesi Hüsniye Yılmaz’ın vatandaşlar tarafından kurtarıldığı, baba Recep Yılmaz’ın ise 6 yaşındaki kızı Azime’yi sel sularından kurtarmayı başardığı öğrenildi. Aynı konutlarda çalışma yapan ve Amasya’dan kente gelen dalgıç ekibi, Kenan Yazıcı (40) ile oğulları Mücahit (16) ve Bedirhan’ın (9) bodrum kattaki cesetlerine ulaştı. Canik ilçesi Kirazlık mevkisinde yer alan akaryakıt dolum tesisleri yakınında da 36 yaşındaki Emine Bütüner’e ait ceset bulundu.
Öte yandan aynı bölgede iki kız çocuğuna ait ceset bulunduğu, kimliklerinin tespitine çalışıldığı bildirildi.

Kızılay kriz masası oluşturdu
Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölgesi’ni etkileyen sel ve su baskınları nedeniyle Afet Operasyon Merkezi’nde kriz masası oluşturdu.
Sinop’tan sonra Samsun’da da olumsuz etkileri olan yağışlar için bölgeye ilk etapta Trabzon Yerel Afet Lojistik Merkezi’nden uzman personel eşliğinde bir tır dolusu çadır, mutfak seti, gıda kolisi, yatak ve battaniye gönderildi.
Batı Karadeniz Afet Müdahale Merkezi ve Trabzon Yerel Afet Lojistik Merkezi de alarm durumuna geçirildi.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top