Savcı Görevden Alındı

Savcı Görevden Alındı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MİT’çileri ifadeye çağıran savcının görevini kötüye kullandığı için görevden alındığını söyledi. Arınç, muhalefetin “hukuk ihlali” eleştirileri için ise “Herhalde Kılıçdaroğlu öyle düşünse deve güreşi izlemeye gitmezdi” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MİT mensuplarının ifadeye çağrılmasının ardından yaşanan gelişmelerle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

SAVCI NEDEN GÖREVDEN ALINDI?
Arınç, KCK soruşturmasını yürüten Sadrettin Sarıkaya’nın Başsavcıya haber vermememesi ve ve görevini kötüye kullandığı için görevinden alındığını söyledi.

Bülent Arınç, “MİT Müsteşarı ile bazı mesupları ilgili olarak İstanbul’da Özel Yetkili Savcının bir talebi oldu. Yasaya uygun olmadığına dair görüşler ifade edildi. Özel Yetkili Savcı, CMK’dan aldığı yetkiyle böyle bir soruşturma başlattığını ifade etti. Ancak Başsavcı’ya haber vermemesi ve görevini kötüye kullanması nedeniyle görevden alındı. Hazırlanan tasarı yarın Adalet Komisyonu’nda görüşülecek, Genel Kurul’da da son şeklini alacak” dedi.

“AÇIKLAMADAN HABERİM YOK”
Teklifin hazırlanmasında Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in önemli rol oynadığını belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, “Başsavcı’nın açıklamasındadan haberim yok. Bu konunun yeni bir kanunla daha anlaşılabilir hale getirilmesi gerekiyor. Bu konuda Adalet Bakanı’nın ön planda ve belirleyici olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.KILIÇDAROĞLU’NA İLGİNÇ GÖNDERME
Tasarıyla hukuk ihlali yapıldığı yönündeki eleştirileri kabul etmeyen Arınç, şöyle konuştu: “Muhalefetin eleştirilerini okuyorum. Eleştiriler olacaktır, bunlar değerlendirilecektir. Herhalde muhalefet de çok büyük bir hukuk ihlali olduğunu düşünmüyordur. Eğer CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öyle olduğunu düşünse, işini gücünü bırakıp deve güreşi izlemeye gitmezdi. Görüşmeleri kitlemek, ilkel bir davranış olur.”

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top