Simülatör hastalarla` iyi hekimlik uygulaması

Tıp eğitiminde çeşitli değer, tutum, davranış ve becerilerin kazandırılmasına yönelik uygulamaların ve eğitim programlarının yapılacağı Sedat Çağlar İyi Hekimlik Uygulama Merkezi`nin temeli atıldı.

Holiday Inn Hotel Bursa Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Çağlar tarafından yaptırılan, Sedat Çağlar İyi Hekimlik Uygulama Merkezi`nin temel atma törenine, Vali Şahabettin Harput, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mete Cengiz, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sadık Kılıçturgay ve hayırsever işadamı Sedat Çağlar ile çok sayıda davetli katıldı. Vali Şahabettin Harput “Bursa`da böyle hayırsever işadamlarının olduğunu görmek beni gururlandırıyor” dedi.
İyi hekimliği sadece hekimlerden beklememek gerektiğini, hekimlere iyi hekimlik yapabilecekleri fiziki mekânları ve imkânları sağlamak gerektiğini söyleyen Sedat Çağlar ise, “Biz de her şeyi devletten bekleme anlayışının doğru olmadığının bilincinde olarak, hekimlerin iyi hekimlik yapmalarına imkan verecek böyle bir binayı inşa etmeyi kendimize görev bildik” diye konuştu.
Ülkemizde çok az sayıda tıp fakültesinde bulunan İyi Hekimlik Uygulamaları Merkezi`nde tıp öğrencileri, gerçek hasta ile karşılaşmadan önce simülatör hastalar üzerinde uygulama yaparak “iyi hekim” olmayı öğrenecek. İki katlı ve toplam bin 850 metrekare kapalı alana sahip olacak İyi Hekimlik Uygulamaları Merkezinde, “Hasta Simülasyon laboratuvarları”, “OSCE sınav salonları”, “e-eğitim laboratuvarları”, “probleme dayalı eğitim tartışma salonları”, “elektronik değerlendirme laboratuvarları” ve günümüz modern eğitim kavramının gerektirdiği bütün koşullara sahip olacak. Tıp Fakültesi eğitim birimleri ile de bütünleşecek olan bu alanda, öğrencilerin sosyal ihtiyaçlarını giderecek üniteler de bulunacak. Uygulama merkezinin önümüzdeki yıl tamamlanması bekleniyor.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top