SÖNMEZ: BÜYÜK RESMİ GÖRMEMİZ ŞART

SÖNMEZ: BÜYÜK RESMİ GÖRMEMİZ ŞART

Sönmez, ekonomide yılın ilk yarısında yaşanan gelişmelerin yakın geleceğin tahminine yönelik önemli ipuçları verdiğini kaydederek, “Cari açıkta bir miktar iyileşme sağlandı. İşsizlik, enflasyon, kamu maliyesi, faizler, borç çevirme rasyoları iyi gidiyor. Henüz yatırım yapılabilir ülke sınıfına yükselmesek de kredi notumuz bir kademe arttı. Ancak, bizim ufkumuzu daha geniş tutmamız, büyük resmi görmemiz şart” diye konuştu.

2012 yılı ilk 6 aylık dönemini değerlendiren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, “2012 başlarken hepimizin kafasında soru işaretleri vardı. Zorluklarla dolu bir yıl bekliyorduk” dedi. Sönmez, global ekonominin kırılganlığını koruduğunu, ABD, Yunanistan, İspanya ve Çin ekonomisinden örnekler vererek, “IMF’nin krize karşı elini güçlü tutmak için 37 ülke 456 milyar dolarlık kaynak sağladı. Amerikan Merkez Bankası FED, geçen ay ortasında ülkenin büyüme tahminini yüzde 2.4’ten yüzde 1.9’a çekti. Amerikan ekonomisinde büyümenin yavaşlığı ve artan işsizlik can sıkmaya devam ediyor.Yunanistan’da iş başına geçen geniş tabanlı koalisyonun gerek kendi içindeki uyumu, gerekse avrupa birliği ile ilişkileri, Euro bölgesinin  geleceğinin önemli belirleyicilerinden olacak. İspanya’da bankacılık sektörüne yapılan stres testleri, ek sermaye ihtiyacını ortaya koydu. Öncü göstergeler, Euro bölgesindeki ekonomik aktivitenin daralmaya devam ettiğini gösteriyor. Çin’de imalat sanayi PMI Endeksi son 7 ayın en düşük düzeyine indi. Sonuç olarak global ekonomik aktivitedeki toparlanmaya ilişkin kaygılar artıyor”şeklinde açıkladı.

Cari açıkta iyileşme sağlandığını, işsizlik, enflasyon, kamu maliyesi, faizler, borç çevirme rasyolarının iyi gittiğini ve kredi notunun bir kademe arttığına işaret eden Sönmez, Türkiye ve Bursa ekonomisine ilişkin açıklamalarına şöyle devam etti:

“Ancak, bizim ufkumuzu daha geniş tutmamız, büyük resmi görmemiz şart. Bu ay büyüteçle bakmamız gereken iki önemli gelişme oldu. İlk olarak 2023 ihracat strateji belgesi kabul edildi ve Resmi Gazete’de yayımlandı. 2012-2013 dönemi için ihracatta belirlenen 17 hedef ülke:  Çin, Rusya, Hindistan, ABD, Polonya, Brezilya, Suudi Arabistan, İran, Nijerya, Mısır, Libya, Endonezya, Irak, Kazakistan, Ukrayna, Japonya ve Güney Afrika Cumhuriyeti olarak belirlendi.

Bursa olarak bu ülkelerin bizim ihracatımızdaki payının beşte birden daha az olduğunu düşünürsek, anılan ülkelerin önemi daha net ortaya çıkıyor. İhracatta pazar ve sektör çeşitlendirmesine gitmemiz bizim için hayati önemde.TÜİK verilerine göre bu yılın ilk 4 ayında ihracatımız yüzde 6.3, ithalatımız yüzde 15.7 geriledi. Otomotive ve Avrupa Birliği pazarına bağımlılığımızı, diğer sektör ve ülkelerde büyüyerek azaltmamız lazım. Aksi takdirde böyle sıkıntılı dönemlerde Türkiye’nin gerisinde kalıyoruz.

Nisan ayı itibariyle son bir yılda Türkiye’de zorunlu sigortalı istihdamı yüzde 12.9, istanbul’da yüzde 12.3 ve İzmir’de yüzde 15 artarken Bursa’daki artış yüzde 11.6 oldu. Bu rakamlarda kayıt dışılıktan kayda geçişin ne kadar etkisi var kestirmek zor ama bir uyarı işareti olarak almak zorundayız.

Yabancı yatırımlarda teknoloji kullanımı yüksek

Yabancıların toplam üretimdeki ağırlığı yüzde 15.4 düzeyindeyken bu oran tütünde yüzde 90.4’e, eczacılık ürünlerinde yüzde 51’e, otomotivde yüzde 48.4’e, bilgisayar, elektronik ve optikte yüzde 44.6’ya, bilgi ve iletişimde yüzde 40’a, kimyada yüzde 39’a ve elektrikli aletlerde yüzde 30.5’e çıkıyor. Burada çarpıcı olan, yabancı kontrolündeki sektörlerin teknoloji düzeyi. Yabancı kontrollü girişimcilerin kullandığı teknolojinin yüzde 10.9’u yüksek, yüzde 51.4’ü ise orta-yüksek düzeyde. Yani yabancı yatırımlarda üretimin yüzde 62.3’ü orta ve yüksek teknolojide gerçekleştiriliyor. Oysa Türkiye’de orta ve ileri teknoloji üretimin toplam üretimdeki payının yüzde 30’u geçmediğini biliyoruz. Dolayısıyla yeni yatırım planlarken ya da işimizde ar-ge ve inovasyona yoğunlaşırken yönelmemiz gereken rota apaçık ortada.”

BTSO Başkanı Celal Sönmez; dünya, Türkiye ve Bursa ekonomisine ilişkin değerlendirmesini, “Zamanın çarkının, ‘ayak uydur ya da yok ol’ diyerek döndüğü bir çağı yaşıyoruz. Eminim ki çok çalışarak yarına kalanlardan olacağız” sözleriyle tamamladı.

Kaynak: BTSO

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top