Su ile gelen güzellik

Su ile gelen güzellik

Günümüzün en önemli trendlerinden biri olan SPA merkezlerine ilgi her geçen gün artıyor. Kalite ve başarılarıyla sürekli ön planda olan Anar SPA ise adından sıkça söz ettiriyor. 

 

Orjinal adı ile “Salus Per Aquam” (SPA) yani “Sudan Gelen Sağlık”, Romalılardan bugüne kadar uygulanan su terapilerine verilen isim. Su ile iyileşme, suyun kullanımından gelen sağlık, suyun sıcak, soğuk ve farklı biçimlerde (akıtma, damlama, duşlama, püskürtme) uygulanması ile kazanılan dinlenme ve ferahlama duygularının edinildiği bütünleyici terapi anlamında kullanılmaktadır ve büyük ilgi görmektedir.

Yıllar boyu, doğal kaynak suları pek çok hastalığı iyileştirmek için kullanıldı. Eski çağlarda da şifalı sular mistik yönden büyük anlamlar taşıyor, bu sularla, iyileşme ve rehabilitasyon merkezlerinde, doktor denetiminde hidroterapi yapılıyordu. Bu ortamlar sadece tedavi açışından değil aynı zamanda sosyal birliktelik ve eğlenme açısından da önem taşıyordu.
Ve tarihsel olarak bakıldığında SPA’nın geçmişi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanmakta. Roma’da başlayan fakat Avrupa’da farklı şekillerde gelişen SPA kültürü; Türkiye’de son dönemde önemli alışkanlıklardan biri haline geldi.

Anar SPA Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Anar ile Bursa ve Türkiye’deki SPA kültürü üzerine keyifli bir söyleşi yaptık.

 

Kısaca Hacı Anar…

19 Mayıs Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan mezun olan Hacı Anar iyi derecede İngilizce, Almanca ve Rusça biliyor. 14 yıllık Türkiye Voleybol Federasyonu Uluslararası Hakemi olan Anar, ayrıca Uluslararası FIVB Plaj Voleybol Hakemi. SPA kültürüyle 2000 yılında yani daha öğrencilik sıralarındayken tanışan Hacı Bey, 2003 yılından beri işletmeci olarak çalışıyor.

 

Anar SPA’yı diğer SPA merkezlerinden ayıran özellik…

Bizim doğal termal suyumuzun mucizesi en büyük farkımız. Çünkü birçok sağlık problemine tedavi olan termal su ile vücudunuz dinlenirken ruhunuz arınıyor. Bu doğal şifa kaynağı ile uzak doğu masajları yaptırabilir, geleneksel Türk Hamamı Kültürü ve SPA keyfi ile rahatlığın tadına varıp stresten uzaklaşabilirsiniz. Ve tabii ki bunu kendi adıma söyleyebiliyorum ki en iyi hizmeti sunmak çok önemli. Vizyonunuz ve misyonunuz doğrultusunda atmış olduğumuz adımlar mekânlarımızdaki farkımızı ortaya koymuş oluyor. Konusunda uzman ve eğitimli olan Uzakdoğulu ve yabancı personel ile hizmet veriyoruz.

 

Bursa gelenek ve göreneklerini yaşatmaya devam eden bir şehir. Gelin hamamı ile ilgili yapmış olduğunuz duyuru ve paylaşımlarınızla bu konuya ne kadar çok önem verdiğinizi gösterdiniz…

Gelin hamamları Osmanlı’dan günümüze kadar gelen, eskimeyen adetlerimizden biri. Bu yüzden Anar SPA olarak biz gelin hamamlarının yaşatılmasından yanayız. Gelinlere “Gelin Hamamı” ile evlenmeden önce akrabalarıyla, arkadaşlarıyla ve en yakın dostlarıyla hamamda bir araya gelip, düğün öncesi stres atma ve gönüllerince eğlenme fırsatı sunuyoruz.  

Osmanlı’dan günümüze gelen, eskimeyen geleneklerimizden olan düğün öncesi stres atmak, arkadaşlarınızla doyasıya eğlenmek için de harika bir fırsat olan gelin hamamı adetlerinin başında ikramı yapılacak yiyecekler olan zeytinyağlı yaprak sarma, kısır, patates salatası, börek, meyve tepsileri vb. yiyecekler gelmektedir. Damadın annesinin gelinin başından aşağı para ya da altın atması da yine eskimeyen gelin hamamı geleneklerindendir. Bunun ardından da, gelin ve kız arkadaşlarının hamam taşının etrafında, tefler, dümbelekler ve diğer müzikal enstrümanları eşliğinde 7 kez dönmeleri gelin hamamımın en eğlenceli kısımlarıdır.

Biz de Anar SPA olarak bu eğlencelere ortak olmak amacıyla diğer gelin hamamlarına göre daha kapsamlı bir içerik sunuyoruz. Sauna, hamam, jakuzi olmak üzere toplam 600 metrekaremizi “Gelin Hamamına” ayırıyoruz. Gelen tüm gelin hamamı sahipleri ve akrabaları buradan memnuniyetle ayrıldılar. Onların buradan memnuniyetle ayrılmaları bizim için çok önemli. Çünkü “Gelin Hamamı” gelinlerin hayatlarında bir kere yaşayabilecekleri güzel bir anı olduğu için hafızalara kazınmalıdır.

 

Bunun yanında aile hamamına da çok önem veriyorsunuz…  

Türk hamamında sunulan hizmet, Anadolu kültürüne ait sanatı ve kültürü ile vücudun dinlenmesini sağlayan bir törene benzemektedir. Egzotik aromaların ve yayılan sıcaklığın etkisiyle kendinizi geçmişte yaşayan sultanlar, prensler gibi hissedebilirsiniz. Çünkü hamamdaki sıcak buharın rahatlatıcı etkisiyle vücudunuz ısınıyor ve cildiniz yumuşaklık kazanıyor.

En önemlisi aile hamamız termal, havuz, Türk hamamı, dinlenme bölümleri ile toplam 70 metrekarelik bir alana sahip.

 

Yeni hedefler…

Herkesin suyla gelen güzellikleri keşfetmesini ve SPA kullanımın arttırmasını sağlamak. 3 Alanya, 1 Konya, 1 Trabzon, 1 Bodrum, 1 Fethiye ve Bursa’daki SPA merkezlerimizin ardından Eylül ayında İstanbul’da açılacak yeni SPA Merkezimiz ile çalışmalarımıza SPA kültürünün yaygınlaşmasını sağlamak. 

 

Kaynak: SENTE CREATIVE

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top