SURİYE’DEN TÜRKİYE’YE JET CEVAP!

SURİYE’DEN TÜRKİYE’YE JET CEVAP!

Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdissi, Türk jetinin düşürülmesiyle ilgili Şam’da basın toplantısı düzenledi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihat Makdisi, Türk uçağının füzelerle değil, uçaksavarlarla düşürüldüğünü öne sürdü. Makdisi yaptığı açıklamada Türk RF-4’ünün Suriye karasularında vurulduğunu da iddia etti.
Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihat Makdisi, Akdeniz’de düşürülen Türk uçağıyla ilgili Ankara’nın yaptığı açıklamaların aksi yönde iddialarda bulundu.
Makdisi, Türk uçağının Suriye’nin egemenliğini açıkça ihlal ettiğini öne sürerek uçağın düşürülmesiyle ilgili yorum yapılırken Suriye’nin tavrının “saldırı” olarak tanımlanmasını doğru bulmadıklarını dile getirdi. Suriye egemenliğinin ihlal edildiğini Türkiye’nin de itiraf ettiğini öne süren Makdisi, uçağı vuran uçaksavarların menzilinin yarım kilometre olduğunu belirterek şöyle konuştu:
‘Türk jeti, 100 metre irtifada füzeyle değil uçaksavarla düşürüldü. Suriye uçaksavarı Türk uçağını vurduğu zaman uçak Suriye hava sahasındaydı. Bu, Suriye egemenliğinin açık bir ihlalidir. Zaten uçak üzerindeki delikler, bunun uçaksavarlarla yapıldığını gösteriyor. Bu kesinlikle otomatik olarak gerçekleşen bir saldırı. Radarla tespit edilmiş bir uçak söz konusu değil. Gözle tespit edildi, yani radarla tespit edilmedi. Radarla tespit edilen şeye böyle hafif silahla saldırı gerçekleştirilmez, füzelerle olur. Uçak Suriye’nin olsaydı bile düşürmek zorunda kalırdık.’
‘Krizi derinleştirmek istiyorlar’
Türk Dışişleri Bakanı’nın Suriye’deki krizi derinleştirmek için çaba harcadığını iddia eden Cihad Makdisi, “Bu sorunun çözümü krizi derinleştirmekle olmaz. Herkes basında çıkan bu yorumların doğru olmadığını biliyor. Türk hükümetinin yaptıklarına rağmen iki halk arasında derin bir sevgi vardır. Türkiye ve Suriye halkı kardeştirler, birbirleriyle iftihar etmektedirler. Türk hükümetinin politikaları rasyonel değildir” dedi.
Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdisi Türkiye’nin NATO’dan toplantı talebini de şu sözlerle değerlendirdi: “NATO toplantısı Suriye’nin birliği ve krizin çözülmesi yolunda olacaksa başarılar diliyorum. Ancak toplantı saldırı amaçlıysa, nasıl ki Türk toprakları, Türk askeri ve ordusu açısından kutsalsa, Suriye toprakları da bizim askerimiz ve ordumuz tarafından kutsaldır.”
‘AB negatif’
Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdisi, Avrupa Birliği’nin de Suriye’deki krizde negatif bir rol oynadığını savundu.
Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top