SURİYE’YE NOTA!

SURİYE’YE NOTA!

Türkiye, düşürülen uçakla ilgili Suriye’ye diplomatik nota verdi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye, Türkiye, düşürülen askeri uçağa ilişkin Suriye’ye diplomatik nota verdi.

Ülke temsilcileri bilgilendirildi
Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Halit Çevik, Arap ülkeleri ile NATO ve AB temsilcilerine askeri uçağın düşürülmesine ilişkin bilgi verdi.
Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan toplantıya bazı Arap ülkelerinin büyükelçileri ile NATO ve AB temsilcileri katıldı. Toplantıda Çevik, olaya ilişkin bilgi verdi. Görüşmede, pilotları arama kurtarma faaliyetleri ve olaya ilişkin atılacak adımlar da ele alındı.

Türkiye NATO’ya başvurdu

Türkiye, askeri uçağının düşürülmesine ilişkin NATO’dan toplantı talep etti.

Türkiye, askeri uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak NATO’dan toplantı talebinde bulundu.
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türk askeri uçağının Suriye tarafından düşürülmesine ilişkin Türkiye 4. madde kapsamında NATO’dan daimi temsilciler düzeyinde Salı günü toplantı talep etti.

NATO, Türkiye’den bilgi bekliyor
NATO Sözcüsü Oana Lungescu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Türkiye, NATO’yu kuran Washington Antlaşması’nın 4’üncü maddesi uyarınca danışmalarda bulunmak istedi. Bu maddeye göre toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı veya güvenliğinin tehdit edildiğini düşünen herhangi bir müttefikimiz danışma talep edebilir” dedi.
Lungescu, “Türkiye’nin talebiyle Kuzey Atlantik Konseyi Salı günü toplanacak. Son olayla (askeri uçağın düşürülmesi) ilgili Türkiye’nin sunum yapmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top