Taksim’e Srebrenitsa Anıtı

Taksim’e Srebrenitsa Anıtı

Birleşmiş Milletler gözetimindeki Srebrenitsa’da, 1995 yılında 8 bini aşkın insanın topluca öldürülmesinin yıl dönümü nedeniyle bağışlarla toplanan Bosna usulü kulpsuz kahve fincanlarından Taksim Meydanı’nda bir anıt oluşturulacak.

Genç Boşnaklar Derneği İstanbul’dan yapılan yazılı açıklamada, Srebrenitsa’da, 8 bin 372 Boşnak’ın topluca katledildiği soykırımın 17’nci yıl dönümünde ”Şto Te Nema? (Niye Yoksun?) Srebrenitsa Soykırım Anıtı”nın Taksim Meydanı’na kurulacağı bildirildi.
Açıklamada, ”Srebrenitsa’nın 17’nci yıl dönümü nedeniyle 11 Temmuz Çarşamba günü Taksim Meydanı’nda ‘Şto Te Nema (Niye Yoksun?) Srebrenitsa Soykırım Anıtı’ projesini hayata geçireceğiz” denildi.
Açıklamada, bağışlanan fincanların sayısının 4 bine ulaştığına dikkati çekilerek, anıtın bulunup defnedilecek kurban sayısıyla ve bu sayı karşılığında bağışlanacak fincanlarla büyüyeceği ve gerçek boyutuna yaklaşacağı vurgulandı.
Her yıl başka bir ülke ve şehirde sergilenen fincanlarla canlandırılan anıtın, senede bir defa kurulduğu sonra kaldırıldığı aktarılan açıklamada, anıtın kurulu olduğu gün boyunca ziyaretçi ve yoldan geçenlerin, sunulan kahveleri, her biri soykırım kurbanını temsil eden fincanları doldurarak bıraktıkları ve böylece onların anısına, ”Şto Te Nema? Srebrenitsa Soykırım Anıtı”nı oluşturdukları bildirildi.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top