Tam bağımsız Kosova ile ilk anlaşma

Tam bağımsız Kosova ile ilk anlaşma

Türkiye ile Kosova arasında Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti ile Kosova Cumhuriyeti Arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşması imzalandı.
Söz konusu anlaşmaya, çeşitli temas ve ziyaretler için Kosova’da bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Kosova Maliye Bakanı Bedri Hamza imza koydu.
İmza töreninde konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugün Kosova’nın uluslararası gözetimden, tam bağımsızlığa kavuştuğu gün olduğunu hatırlatarak, ”Bu anlamlı, gururlu, önemli günde bu anlaşmayı yapmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi.
İki ülke parlamentosu tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek anlaşma ile iki ülke yatırımcıları açısından Türkiye ve Kosova’nın daha cazip hale getirilmesi amaçlanıyor. 
Anlaşma ile genel olarak vergilendirme hakkı, geliri elde eden kişinin yerleşik olduğu ülkeye verilirken, gelirin elde edildiği ülkenin vergilendirme hakkı kar payı, faiz ve gayri maddi hak bedellerinde belli oranlarla sınırlandırıldı. Ayrıca bir ülke teşebbüsünün, diğer ülkede 12 aydan kısa süren inşaat, yapım projesi faaliyetlerinin, faaliyetin icra edildiği ülkede vergilendirilmemesi öngörüldü.

Anlaşmada yer alan bilgi değişimi maddesi ile iki ülkenin vergi kayıp ve kaçağı ile daha etkin bir mücadele yürütmeleri mümkün hale getirildi.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top