TETSİAD üyeleri sektörün başkenti Bursa’da buluştu

TETSİAD üyeleri sektörün başkenti Bursa’da buluştu

Türkiye Ev Tekstilcileri ve İşadamları Derneği’nin (TETSİAD) 27 Ağustos’ta yapılacak Olağan Genel Kurulunda Başkan Adayı Şerafettin Demir,  ev tekstili sektörünün başkenti Bursa’da 300’ü aşkın TETSİAD üyesi ile bir araya geldi.

Türkiye Ev Tekstilcileri ve İşadamları Derneği’nin (TETSİAD) 27 Ağustos tarihinde yapılacak olan genel kurulu öncesi Başkan Adayı Şerafettin Demir, Bursa Çalışma Grubu Başkanı İbrahim Etkeser öncülüğünde faaliyet gösteren Bursa Çalışma Grubu önderliğinde 300’ü aşkın TETSİAD üyesi ile Bursa’da buluştu.

Bursa’nın sektör için önemine vurgu yapan TETSİAD Başkan Adayı Şerafettin Demir, “Bursa’ya seçim döneminde üçüncü gelişimiz. Bursa bizim sektörümüz için çok önemli. İnsanlar burada birliğe beraberliğe sahip çıkmaya çalışıyor. Büyük ve önemli projelerimiz var. Birincisi eğitim. Eğitim olmadan hiçbir şeye başlayamazsınız. Sektörde bir eğitim eksikliği olduğunu fark ettik. Üniversitelere mevcuttaki bilgi birikimimizi aktarmamız lazım. İkincisi fuar. Çok düzgün bir fuar yerine ihtiyacımız var. Fuar yerini çözmezsek sorunumuzu çözemeyiz. Biz bunu yaptıracağız. Göreve gelirsek en kısa zamanda fuar merkezini yapacağız. Üçüncü ise ihracat. İhracatı artırmak istiyoruz. Önce neyin ithal edildiğine bakacağız. İhracat kadar ithalat varsa burada doğru olmayan şeyler vardır. 4 milyar dolar iplik ithal ediyoruz. İplik yatırımının büyümesi ve üretimin artması gerekiyor. İthal edilen kumaşlar iyi etüt edilecek. Satış merkezimiz artık kalmadı. Türkiye’de malın satıldığı yer Sultanhamam’dı. Bizim çok iyi Sultanhamam’a da ihtiyacımız var. Diğer bir projemiz ise gelecekte yeni ticaret merkezleri kuracağız. Birlik halinde hareket etmemiz lazım. Sektörümüzle beraber 2 bin-3 bin m2 dükkanların olacağı mekan yapmak istiyoruz. Sizinle paylaşacağım beşinci proje ise devlet teşviklerinden sonuna kadar yararlanabilmek. Devlet teşviklerinden yararlanmalıyız. Devlet teşviği için profesyonel grup oluşturacağız. Dernekte 11 yıllık bir geçmişim var. Derneğimizde kadın üyelerimizin daha etkin görev almalarını sağlayacağız. Yönetimimize kadın üyelerimize yer vereceğiz ve derneğimizi isminden iş adamları ibaresini çıkarıp yerine iş insanları ibaresini getireceğiz.” diye konuştu.

BÜTÜN ÜYELERİMİZ DERNEĞİMİZİN SAHİBİ

Etkinlikte bir konuşma gerçekleştiren 2010-2016 dönemi TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık, “TETSİAD da 30 sene önce Sultanhamam’da kuruldu. O zaman kurucuların çoğu esnaftı. Şu anda dernek kurucularının hepsi bir yerlere ulaştı. Bizler hiçbir zaman ayrılmadık. Her zaman beraber olduk. O gün derneğimizi kuranlar bugün Bursa’da. Derneğimizin 1019 tane üyesi bulunuyor. Hangi liste sizi temsil ediyorsa ona oy verin. Bütün üyelerimiz derneğimizin sahibidir. Belki en başta başkan adayıyım diye çıkmak da bir yoldur ama en güzeli başkan adaylığı için kapının çalınmasıdır.” diye söyledi.

EV TEKSTİLİ İHRACATI 3 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE

Ev tekstili sektörüne yön veren isimlerden Özdilek Holding Yönetim Kurulu Eski Başkanı Hüseyin Özdilek, “1967 yılında ticaret hayatıma, 1971 yılında ise havlu imalatına başladım. Tekstil sektörü bu yıllarda gelişmeye başladı. Şimdilerde ev tekstili ihracatı 3 milyar doların üzerine çıktı. Üretime katkıda bulunmamız için nitelikli üretim yapmamız gerekiyor. Bizim arkamızda müşteri var. Yapılan mal kalitesiz olursa kesinlikli sürdürülebilirlik olmaz. Devamlı araştırmak, geliştirmek lazım. Yeniliklere açık olmalıyız. Önce kendi ülkesinde marka olan dünyada marka olabilir.” dedi.

BURSA’DAN TETSİAD YÖNETİMİNE İKİ KADIN ÜYE

TETSİAD’ı tüm üyelerle ortak yöneteceklerini vurgulayan Harput Holding Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Etkeser, “TETSİAD’ı yönetimin şeffaf ve adil, tüm üyelerin eşit yönettiği, katılımın yüksek olduğu, her üyenin katkı sunduğu bir yönetim şekline kavuşturmayı arzuluyoruz. Ev tekstili sanayicileri olarak müşteri grubumuz evler. Evin sahibi olan kadınlarımızı bu zamana ihmal etmişiz. Kadınlarımızı yönetim kurulumuza katacağız. Bursa’dan iki kadın üyemiz yönetimimizde yer alacak. Sonraki yönetimlerin de bu sayıyı arttırarak devam ettirmelerini temenni ediyorum. Böylelikle toplantıların daha verimli olacağına inanıyorum.” dedi.  İl temsilcilikleri ve ihtisas komiteleri oluşturacaklarını belirten Etkeser, o ilin sorunlarının ve iletişiminin yerelden merkeze akışını hızlandırmayı hedeflediklerini vurguladı.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top