Tiyatro sahnelerine yeni soluk

Tiyatro sahnelerine yeni soluk

Bursa’da tiyatro heyecanı başlıyor. İlk kez Bursa’da perde açacak Bis Sanat Tiyatrosu yeni sezona dört oyunla “Merhaba” diyor.

 

Özlüce’de bulunan Nazım Hikmet Kültürevi’nde oyunlarını sahneleyecek Bis Sanat Tiyatrosu; modern tiyatronun temel unsurlarını evrensel temalarla sergilemeyi amaçlıyor.

Bis Sanat Tiyatrosu’nun ilk oyunu Ariel Dorffman’ın yazdığı, Filiz Oflazoğlu’nun dilimize çevirdiği “Ölüm ve Kız”…Temel insan haklarını, dünyadaki işkence sorununu ve adalet-vicdan ikilemini irdeleyen oyunu Mutlu Esendemir yönetti, dramaturgisini Serap Erdoğan yaptı. Oyunda İbrahim Şahin, Ayşe Dinç Vardar ve Ercan Yalçıntaş rol alıyor. Oyunun dekor tasarımını Halet Taşpolat, müzik danışmanlığını Gökhan Erik yaptı. ”Ölüm ve Kız” 2 Ekim’de sahnelenmeye başlıyor.

Bis Sanat Tiyatrosu’nun bir başka oyunu da İsrailli Yazar Itzcik  Weingarten’in yazdığı Emre Erdem’in çevirdiği “Babamla Dans” …Otistik bir çocuğun babasıyla olan duygusal bağını anlatan tek kişilik  oyun insani değerlerin önemini vurguluyor. Oyunu Mutlu Esendemir yönetti, dramaturgisini Serap Erdoğan yaptı. Oyunda Hasan Fehmi Yıldırım rol alıyor. Yan flüt sanatçısı Dilara Öner de canlı performansıyla oyuna eşlik ediyor.

Nazım Hikmet’in yazdığı “Kuvay-i Milliye” adlı destansı şiir,  29 Ekim’de iki bölüm halinde “Kuvay-i Milliye” oratoryosu olarak Bursalıların beğenisine sunulacak. Metni, İbrahim Şahin, Ercan Yalçıntaş, Ayşe Dinç Vardar seslendiriyor.

Bis Sanat Tiyatrosu çocukları da unutmadı. Ünal Yeter’in kaleme aldığı müzikli danslı çocuk oyunu “Tembel Köpek Popi”yi Serap Erdoğan yönetiyor. Geniş oyuncu kadrosunun yer aldığı “Tembel Köpek Popi” hafta içi hergün ve Cumartesi günleri çocuklarla buluşuyor.

 

Kaynak: BST

 

 

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top