Topkapı Sarayı’nda Baklava Alayı

Topkapı Sarayı’nda Baklava Alayı

Osmanlı padişahlarının Yeniçeri Ocağı’na baklava ikramı geleneği olan “Baklava Alayı”, Topkapı Sarayı’nda yeniden canlandırıldı.

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Haluk Dursun, Babüssaade Kapısı önünde düzenlenen Baklava Alayı töreninde yaptığı konuşmada, Topkapı Sarayı’nın bir kültür ve medeniyetin zirvesi olduğunu belirtti.

Dursun, şunları kaydetti:
”Burası bir astronomik merkez. İçinde sergilenen, teşhir edilen eserlerin ne olduğu önemli değil, bu merkezin bir imparatorluk mutfağı olarak kültür tarihimizde yer etmiş olması önemli. Bu saraya gelenlere sadece o teşhirdeki objeleri değil, o mekanın içinde ortaya çıkarılan yemekleri tanıtmak da bizim üzerimize bir vazife. Helvahanesinden şerbethanesine kadar orada bir tatlı kültürü var. Özellikle İstanbul geleneği içinde cevizli baklava ve akide şekeri bu saraydan çıkan, bu sarayın kendine has geleneğini oluşturan iki tatlı. Tarihte Baklava Alayı adı verilen ve Divan Meydanı’nda yapılan hoş geleneği, saray kültürü içinde tekrar hatırlatmak ve saraya fedakarca hizmet eden arkadaşlarımıza bir ikram olarak sunmak istedik.” 

Baklava Alayı geleneği
Baklava, Osmanlı’da devlet törenlerine de giren lezzetti. 17. yüzyılın sonlarında ortaya çıkan ”Baklava Alayı” geleneği, bunun en belirgin örneğiydi. Ramazan ayının ortasında, padişahın askere iltifatı olarak saraydan Yeniçeri Ocağı’na baklava gönderilirdi. Söz konusu dönemde, İstanbul halkı, Baklava Alayı’nı seyretmek için sokaklara çıkarken, padişaha ve askere sevgi gösterilerinde bulunurdu.
Baklavayı Osmanlı saltanatının bir sembolü haline getiren bu gelenek, Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılmasıyla birlikte ortadan kalktı. Son Baklava Alayı, Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılmasından 2 ay önce yapıldı.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top