TÜMSİAD’IN GÜNDEMİ E-İHRACAT

TÜMSİAD’IN GÜNDEMİ E-İHRACAT

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği Bursa Şubesi (TÜMSİAD), Worldef ve Bursa Teknik Üniversitesi iş birliğiyle ‘E-İhracat Konferansı’ düzenledi.
TÜMSİAD Bursa Şubesi dernek merkezinde yoğun bir katılımla gerçekleşen konferansa; Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, Worldef Kurucu Başkanı Ömer Nart başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle birlikte çok sayıda iş adamı katıldı.
Programın açılışında konuşan TÜMSİAD Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlattığı Barış Pınarı Harekâtına değinerek, ‘ Gönlümüz dualarımız Mehmetçikle beraber. Allah devletimizi ve Ordumuzu muzaffer eylesin’ dedi.
“E-TİCARET ÖNEMLİ BİR REKABET GÜCÜ SAĞLIYOR”
E-İhracat konusunun önemine vurgu yapan TÜMSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Şerbetçioğlu şöyle konuştu: “Üyelerimizin rekabet gücüne ve yeni piyasalara açılmasına katkı olması ümidiyle Worldef ve Bursa Teknik Üniversitesi ile birlikte tertip ettiğimiz bu önemli konferanstan azami derecede istifade etmeliyiz. Dijitalleşen dünya, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını da doğrudan etkiledi. Globalleşen ve dijitalleşen dünyada e-ticaretin önemli bir rekabet gücü sağladığı hepimizin malumudur. Artık tüketiciler, kaliteli ürünleri, binlerce kilometre uzakta da olsa online olarak alabiliyor. Ülkemizde üretilen kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler de, dünyanın dört bir yanına ulaştırılmak için bekliyor. Bizler de bu ihtiyaçtan hareketle, çağa ayak uydurarak, üretim gücü yüksek olan şehrimizi ve üyelerimizi, E-İhracat konusunda bilinçlendirerek ülkemizin bölgesel bir e-ticaret merkezi olma vizyonuna katkılar sağlamayı hedefliyoruz.”
“TİCARETİN EKSENİ DEĞİŞTİ”
“Barış Pınarı Harekâtından dolayı Ordumuza muvaffakiyetler diliyorum” diyerek söze başlayan TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan da, E-İhracat konferanslarını 18 şubede başlattıklarını, Bursa’nın da bunlardan bir tanesi olduğunu söyledi.
Doğan, “Dernek olarak 2010 yılından bu yana dijitalleşme ile ilgili ciddi aksiyonlar aldık. Türkiye, üreten genişleyen, ihracatta da büyüyen bir ülke. Bu anlamda her firma buna göre aksiyon almalı. Dijital dünya, bir devrim. İçinde yaşadığımız için belki bu değişimi çok derinden hissedemiyoruz ama gerçekten çok önemli bir dönemdeyiz. Ticaretin de ekseni değişti. İşte biz bu programlarla bu çalışmalarla üyelerimizi, e-ticaret konusunda yeterli seviyede bilinçlendirmek ve neticesinde de global pazarda rekabet edebilir hale gelmelerini sağlamak istiyoruz.”
Bu konferansları 2017’denbu yana yaptıklarını ve çok önemli kazanımlar elde ettiklerini ifade eden Worldef Kurucu Başkanı Ömer Nart ise, “İstanbul’dan çıkan bu hareket, Anadolu’da da ciddi anlamda yayılmaya başladı. Çok ciddi ilgi ve talep gördü. Bu nedenle, önümüzdeki dönemde bu konferansları, yurt dışında da yapacağız. Bugün Türkiye’de e-ticaret yapan bir firmanın ortalama sepet tutarı, 120 lira civarı. Günlük 500 paket yaptığı durumda senede 18-20 milyon TL gibi bir ciroya tekabül ediyor. Bunlar çok önemli rakamlar. Bu konulara mutlaka eğilmeliyiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Ülkemizin güvenliği için mücadele eden Askerlerimize dualar ediyoruz diyerek sözlerine başlayan Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir de, Üniversite olarak bu ve benzeri birçok çalışmada yol ortağı olmakla birlikte şehrin ve ülkenin hizmetinde olmak için hazır olduklarını ifade etti. Bursa Teknik Üniversitesi Teknoloji Transferi Ofisi Müdürü Doç. Dr. Nadir Yıldırım da, Teknoloji Transfer Ofisi olarak neler yaptıklarına dair bilgilendirmede bulundu.
UZMANLARDAN ÖNEMLİ SUNUMLAR
Konuşmaların ardından; Bursa Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hilal Yıldırır Keser ‘E-İhracat Nedir’, TSOFT Ticaret Yazılımları Satış Müdürü Tolgay Çetinkaya ‘E-İhracat Yazılım Teknolojileri’, Worldef Bursa Temsilcisi Mustafa Sönmezay ‘Türkiye’de ve Dünyada E-Ticaret’, Altunbilekler E-Ticaret Müdürü Sedat Ateş ‘Global Marka Konumlandırma’ ve son olarak Perla Sofa Kurucusu Yusuf Tunç da ‘E-İhracat Başarı Hikâyesi’ konu başlıklarında sunumlar gerçekleştirdi.
Program soru cevap bölümü ile son erdi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top