TUTUKLU VEKİLLERE ADLİ KONTROL

TUTUKLU VEKİLLERE ADLİ KONTROL

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından düzenlenen Gençlik Daireleri ve Türk Aileleri Çalıştayı’na gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

”CHP’nin özel yetkili mahkemeler konusunu Anayasa Mahkemesi’ne taşımayı planlamasını nasıl değerlendirdiğinin” sorulması üzerine Bozdağ, ”CHP, Anayasa Mahkemesi’ne gitmeyi alışkanlık haline getirdi. Ama Anayasa Mahkemesi ne karar verecek hep beraber göreceğiz. Bizim yaptığımız düzenlemenin Anayasa’ya aykırı bir yönü olmadığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Tutuklama istisna olmalıdır 
Adli kontrolle ilgili düzenlemenin de önemli olduğuna işaret eden Bozdağ, ”Her zaman şunu söylüyoruz: Yargılamalarda tutuklama esas olmamalıdır.” dedi.
Adli kontrolün üst sınırının 3 yıla kadar olduğunu, şimdi bu üst sınırı kaldırdıklarını ifade eden Bozdağ, ”Şu anda tutuklu milletvekilleriyle ilgili isnat edilen suçlara baktığımızda üst sınırı 3 yıldan fazla olduğu için adli kontrol bugüne kadar uygulanamıyordu ama şimdi bu sınır kaldırıldığı için mahkeme karar verdiği takdirde uygulayabilir. Bu tamamıyla mahkemenin takdirinde olduğu bir konudur. Biz mahkemeye tutuklama yerine serbest yargılama için kullanabileceği yeni bir tedbir imkanı verdik. Bunu artık hakimler ve mahkemeler değerlendirecektir” diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top