UFUK AY: “BOZBEY KENDİ YANLIŞININ BEDELİNİ NİLÜFERLİLERE ÖDETMEMELİ”

UFUK AY: “BOZBEY KENDİ YANLIŞININ BEDELİNİ NİLÜFERLİLERE ÖDETMEMELİ”

AK Parti Nilüfer İlçe Başkanı Ufuk Ay, yılan hikâyesine dönen Müjdat Gezen Kültür Merkezi ile ilgili Nilüfer Belediyesine sert eleştirilerde bulundu. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in 20 yıla varan belediye yöneticiliğinde birçok kez Nilüferlileri zarara uğrattığını ifade eden Ufuk Ay,  Nilüfer Belediyesi’nin bahse konu Kültür Merkezini yüksek bedellerle tadilat edip, başka kurumlara devredeceğinin konuşulduğunu söyledi. Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in daha önce yaptığı hataları tekrarlamaması gerektiğinin altını çizen Ufuk Ay, bu yanlışın bedelinin Nilüferlilere ödetilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Sanat merkezinin tek taraflı kapatıldığını ve sözleşme şartları gereği Belediye’nin Müjdat Gezen’e herhangi bir yaptırım uygulayamadığını kaydeden Ufuk Ay’ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde;

“Nilüfer Cumhuriyet Mahallesi’nde Nilüfer Belediyesi’nin de hisseleri bulunan 1342/1 nolu 5295 m2 kültürel tesis alanı Nilüfer Belediyesi tarafından kendi hisselerini bir araya toplamak amacı ile ifraz yapılmış ve bölünerek iki parsel oluşturulmuştur. Diğer hissedar maliklerin izni ve muvafakati olmadan yapılan bu bölünme neticesi 1342/2 nolu 2284 m2 parsel oluşturulmuştur.

Bölünme neticesi oluşturulan parsel Müjdat Gezen’e yap-işlet-devret modeli ile 25 yıllığına verilmiş ve 2011 yılı Kasım Ayında kültür sanat ve eğlence merkezi olarak faaliyetlerine başlamıştır. Merkez’de tiyatro, konservatuar, müzik, diksiyon, konuşma, piyano, gitar, oyunculuk gibi etkinlikler planlanmış, ancak açılışından 3 ay gibi kısa bir süre sonra basına da yansıyan icra haberleri sonrası 7 bin metrekare kullanım alanına sahip bina gazete ilanları ile satışa çıkartılmıştır.

Şimdilerde ise bina bakımsızlıktan ve binaya yağmur sularının girmesinden dolayı çürümeye başlamış, değerli müştemilatı talan edilmiş durumdadır. Elektrik kabloları dahi sökülen binada çatı akıntısı ile bodrum katlar nemlenmiş, tiyatro ve sinema salon koltukları hasar görmüştür. Nilüfer Belediyesi sözleşme şartları sebebiyle haklarını kaybetmiş olmasından dolayı Müjdat Gezen’e yaptırım uygulayamamış, sanat merkezinin tek taraflı kapatılmasına teslim olmuştur. Gene bu süreçte Müjdat Gezen tarafından pişmanlık duyduğu ifadelerine göz yumulmuştur.

Nilüfer Meclisine getirilen konu hakkında; çözümü merkezin para ödenerek geri alınmasında gören Nilüfer Belediyesi, Ak Partili Meclis Üyelerinin ret oyuna karşın CHP’li üyelerin oy çokluğu ile Nilüferlilerin cebinden 4 milyon ödenmesi kararını oy çokluğu ile geçirmiştir. Bu süreçte merkezin yapımına destek olan Bursalı sanatseverlerde zarara uğratılmıştır. Hatırlanacağı üzere Nilüfer Belediyesinin yap-işlet-devret modeli ile yürüttüğü NilPark projesi de başarısızlıkla sonuçlanmış, Nilüfer Belediyesi kendi binasına kiracı olarak taşınmıştır.

Bugünlerde sanat kültür ve eğlence merkezini faaliyete geçirmek için yeni girişimlerde bulunduğunu öğrendiğimiz Nilüfer Belediye Başkanını yanlış atacağı adımlar ile Nilüferlileri yeniden zarara uğratmaması için uyarmaktayız”

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top