Uludağ Üniversitesi’nde yoklama kalkıyor

Uludağ Üniversitesi’nde yoklama kalkıyor

Uludağ Üniversitesi, 24 Eylül’de başlayacak olan 2012- 2013 eğitim öğretim döneminde Akıllı Kampüs Kart sistemine geçiyor.

Uludağ Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzalayarak Akıllı Kampüs Kart’ın aynı zamanda Bukart yerine kent içi ulaşımda da kullanılmasını sağlayacak. Kampüs Kart banka kartı olarak da alışverişlerde kullanılabilecek.
 
Yemekhaneden kütüphaneye kadar her alanda kullanılacak bu kart, derslik girişlerinde de otomatik giriş sistemi ile yoklama alacak. Öğrenci ve öğretim görevlilerinin derste olup olmadığı bu sistemle kontrol edilecek.
 
Yenilik getirecek…
Akıllı Kampus Kart adı ile öğrenci, personel ve öğretim görevlilerine kimlik kartı olarak verilecek kartın üniversitede pek çok yeniliği de beraberinde getireceğini açıklayan Uludağ Üniversitesi Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Fikri Pala, üniversite dışında da geçerli olacak kartın kent içi ulaşımdan alışverişe kadar pek çok alanda kullanılabileceğini söyledi.
 
Pala, ’Hem kimlik belgesi hem de banka kartı yerine geçebilecek ve öğrencilerimizin banka hesaplarını da yönetebileceği bir sistemi uygulamaya koyuyoruz. Bu kart ile hem üniversitenin giriş çıkışlarında hem de yemekhaneden kütüphaneye kadar her alanda kontrol sağlayabileceğiz. Öğrencilerimiz bu kartı merkez kampüs dışında ilçelerdeki kampüslerde de kullanabilecek. Personelin giriş çıkışlarında ise imza yerine geçecek’ dedi
 
Üniversite ve kampüslerin yanı sıra her dersliğin kapı girişine de kampüs kart okuyucusu yerleştirerek ders yoklamalarını da bu kart üzerinden yürüteceklerinin bilgisini veren Pala, ’Derse giren öğrencilerden imza toplama, derste yoklama alma sistemine de son vereceğiz. Öğrenciler derse girerken kartını okutacak. Hem öğrencilerin hem de öğretim görevlilerinin derste olup olmadığını bu şekilde öğreneceğiz. Yoklamalar otomatik dijital ortamdan alma. Sınav listeleri de bu kart ile yapılan yoklamalardan sağlanacak’ diye konuştu.
Kaynak: AJANSLAR

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top