UTİB, Türk tekstilinin kalitesini ABD’deki spor fuarında tanıttı

UTİB, Türk tekstilinin kalitesini ABD’deki spor fuarında tanıttı

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), tekstilde dünyanın en büyük ihracatçı ülkelerinden olan Türkiye’nin sektördeki başarısını ve geldiği noktayı Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen Premiere Vision (PV) Spor Fuarı’nda tanıttı. PV Spor Fuarı, ABD’nin Oregon eyaletinde 14-15 Ağustos tarihlerinde bu yıl 53’üncü kez, Northest Materials Fuarı ile ilk kez eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

 

Türk tekstilinin ihracattaki güçlü kuruluşlarından olan UTİB, spor giyim pazarında 2011 yılından bu yana dünyada birinci sırada yer alan ve pazar satışlarının yüzde 37’sini elinde bulunduran ABD pazarında Türk tekstilinin kalitesini fuarda yer alan info stant ile tanıttı. UTİB, uluslararası profesyonellere ve alım heyetlerine, örme kumaştan teknik tekstile geniş yelpazedeki ürünleriyle 200 civarında ülke ve bölgeye ihracat yapan Türk tekstilinin spor üretime yönelik kumaş, aksesuar ve giysi üretimi hakkında tanıtım yapma olanağı buldu.

 

Fuar ile Türk tekstili hedef ziyaretçi ile buluşacak

 

UTİB, ayrıca Ar-Ge, inovasyon ve tasarım odaklı yaklaşımıyla ürün kalitesini tüm dünyaya kabul ettiren Türk tekstil ürünlerinin ihracat pazarlarındaki gücünü artırmak amacıyla gelecek yıllarda PV Spor Fuarı’na milli katılım düzenlemeyi planlıyor. Fuara Türkiye’den Akbaşlar Tekstil, Ekoten ve Ünlü Transfer de katılarak en yeni ürünlerini sergiledi. PV Spor Fuarı’nın, Amerika kıtasındaki spor giyim pazarı için büyük önem taşıyan ve spor giyim alıcılarının ihtiyaçlarını büyük çoğunlukla karşıladığı 53. Northeast Materials Fuarı’nın sinerjisinden yararlandı. Fuarın gerçekleştirildiği bölgede uluslararası spor markalarının genel merkezlerinin bulunması da fuarın konumu ve hedef ziyaretçiye ulaşma açısından firmalara büyük avantaj sağladı.

 

Türkiye, Avrupa’nın 2.büyük tedarikçisi  

 

Türkiye, dünya pazarından aldığı yüzde 3,5 pay ile Çin, ABD ve Almanya gibi ülkelerin başı çektiği dünya sıralamasında 7.büyük tekstil ihracatçısı durumunda bulunuyor. Yılda 8,5 milyar dolar ihracat gerçekleştiren Türk tekstil sektörü, AB Ülkeleri pazarında ise Çin’in ardından 2. büyük tedarikçi ülke konumunda yer alıyor. Türk tekstil sektörünün toplam ihracatından 1,3 milyar dolar pay alan UTİB, başarısını her geçen yıl artırıyor. Türkiye, tekstilin diğer alanlarında olduğu gibi, spor tekstillerinde de güçlü bir konumda. Spor tekstillerinden beklenen performans özellikleri benzer elyaf ve kumaşlardan olanlara göre genelde farklıdır.

Spor tekstillerinin yağmur, kar, soğuk, sıcak ve yüksek gerilimlere karşı bariyer görevi görürken, tüketicinin konfor, görünüm ve kolay hareket edebilme gibi ihtiyaçlarını da karşılıyor. Bu performans özellikleri Türkiye’de elyaf ve polimer bilimlerindeki gelişmeler, sofistike elyaf, iplik ve kumaş üretim teknikleri, bitim işlemleri ve kaplama / laminasyon yöntemlerindeki ilerlemeler sayesinde Türk üreticiler tarafından rahatlıkla üretilebiliyor.

Spor tekstil ürünlerinde – AB teknik ve sağlık standartlarında üretim yapan firmalarımızla – özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde güçlü bir pozisyona sahip olan ülkemiz, benzer şekilde Amerika Birleşik Devletleri pazarı ile ticarette de önemli bir potansiyele sahiptir.

 

Düzenlediği etkinliklerle Türk tekstil sektörünün kalitesini tanıtmak amacıyla önemli atılımlar gerçekleştiren UTİB, son olarak PV Spor Fuarı’nda Türk tekstil ürünlerinin spor alanında sunduğu yenilikleri paylaştı ve TFF Magazine (Turkish Fashion Fabrics Magazine) dergisini de uluslararası ziyaretçilerine dağıtımını sağladı.

 

UTİB, Türk kumaş sektörünü dünyaya tanıtmak, imajını geliştirerek yurt dışında markalaşmasına öncülük etmek, mevcut pazarlardaki payını artırmak ve hedef ülkelerle olan ihracatı geliştirmek amacıyla rakiplerin pazarlama stratejileri konusunda araştırma yapmak, Türkiye’nin kumaş sektöründeki iddiasını ortaya koymak ve fuara katılan Türk firmalarını temsil etmek amacıyla Premiere Vision Spor Fuarına 9 metrekare alanda tanıtım yaptı.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top