UZMAN DOKTORDAN CİLT SAĞLIĞI TÜYOLARI

UZMAN DOKTORDAN CİLT SAĞLIĞI TÜYOLARI

Hayat Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Bayram Börekçi, yazın gelmesiyle ile birlikte uygulanabilecek cilt bakım yöntemleri hakkında bilgiler verdi.

 

“Yaz mevsimine girerken en büyük sorunlardan biri de cilt bakımı oluyor. Kışın soğuk ve kuru havaya alışan ciltlere havalar ısındığında güneşin de etkisi ile farklı bakım yöntemleri uygulanması gerekiyor.” diyen Börekçi, yaz aylarında güneş ışınlarına daha fazla maruz kalındığına dikkat çekerek sağlıklı bir cilde ulaşmak için önerilerde bulundu.

 

 CİLT YAŞLANMASININ EN ÖNEMLİ SEBEBİ GÜNEŞ IŞINLARI

 

Güneş ışınlarının cildin yaşlanmasına neden olduğunu kaydeden Börekçi, “Cilt yaşlanmasındaki en önemli sebep güneş ışınlarıdır. Bu nedenle bu konuda çok dikkatli olunması gerekmektedir. Güneş ışınlarından korunulmadığı takdirde cilt lekeleri, ince kırışıklıklar oluşabilmektedir. Tatile gitmeden önce cildi kuvvetlendirecek, nemlendirici etkili işlemlerin yapılması faydalı olacaktır.”

 

CİLDİNİZİ BOL BOL NEMLENDİRİN

 

“Nem maskesi içerikli cilt bakımları ve cildi nemlendirmek için mezolifting uygulanabilmektedir. Bu uygulamalarda hyalüronik asit içeren özellikle cilde yüksek oranda nem kazandıran bir madde bulunmakta ve çok ince iğnelerle cildin yüz, dekolte ve güneş gören yerlerine enjekte edilmektedir.” diyen Börekçi, sözlerini şöyle sürdürdü;  “Bu da cildin uzun süre nem kazanmasını sağlamakta ve güneş hasarına karşı cildi korumaktadır. Bu uygulamanın 3-4 seans olarak iki haftada bir şeklinde uygulanması gerekmektedir. Derinin orta tabakasında yer alan kollajen liflerin oluşumunu artıran dermaroller, PRP gibi işlemlerin de bu dönemde yapılması önerilmektedir. Botoks ve dolgu enjeksiyonu uygulamaları ile de cilt daha canlı ve parlak hale getirilmektedir.”

 

PEELİNG VE LAZER UYGULAMALARI

 

“Tatil öncesi derinin üst yüzeyine zarar verebilecek kimyasal peeling, dermabrazyon, soyucu etkili lazer gibi uygulamalardan kaçınılmalıdır. Bu işlemler sonrasında ciltte leke kalma ihtimali olabilmektedir. Tatilde havuz ve deniz ile beraber saçlarda da yıpranmalar ve kurumalar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle saçları yaz mevsimine hazırlamak için 1-2 seans saç mezoterapisi uygulanabilmektedir. Tatil sonrasında da yıpranmış olan saçlar yine mezoterapi ile canlandırılabilmektedir.

 

Bu uygulama gözaltlarının daha canlı görünmesine ve karanlık görüntünün açılmasına yardımcı oluyor. Dolayısıyla özellikle sıcak havalarda gözaltı kapatıcısı kullanma ihtiyacını azaltıyor.”

 

 

 

Mimik kırışıklıklarını durdurmanın en etkili ve güvenli yolunun botoks olduğunu kaydeden Börekçi, “Özellikle yaz aylarında güneşten dolayı gözlerimizi kısarak baktığımız için, mimik çizgileri daha kolay yerleşir. Buna önlem olarak bu zamanlarda yaptıracağınız botoks size yazın daha pürüzsüz ve genç bir ifade kazandıracaktır.” dedi.

 

15 DAKİKALIK BOTOKS UYGULAMASI İLE TERLEMEYİ ENGELLEYİN

 

Sadece 15 dakikalık bir işlemle aşırı terleme kaynaklı sorunların çözülebildiğini aktaran Börekçi şöyle devam etti;

“Yaz döneminde sıcak havalarla beraber karşılaşılan bir sorun da aşırı terlemedir. Koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanındaki terleme sorunu kişinin sosyal hayatını da etkilemektedir. Bu sorun 15 dakikalık botoks uygulaması ile kolaylıkla çözülebilmektedir. Bu uygulama için ideal uygulama zamanı Nisan ve Mayıs aylarıdır.

 

NEMLENDİRİCİNİZİ DEĞİŞTİRİN

 

Yazın  güneşten koruyucu kremler 3-4 saatlik aralarla düzenli olarak uygulanmalıdır. Saat 11.00-16.00 arası direkt güneş altında kalmamaya, bu saatler dışında da şemsiye altında durmaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Şapka, güneş gözlüğü ve açık renkli ince kıyafetlerle de mekanik olarak desteklenmelidir. Bu dönemde cilt daha fazla kuruduğu için bol bol nemlendirilmelidir. Güneş ile reaksiyon verip leke oluşumuna yol açabilecekleri için makyaj malzemeleri ve parfümlü ürünlerin kullanımının da kısıtlanması önemlidir.”

 

GENÇLİK AŞISI

 

Son olarak gençlik aşısı olarak bilinen uygulama hakkında da bilgiler veren Dr. Börekçi, bu işlemin belirli aralıklar ile 3 defa uygulandığını ifade etti. “İçeriğinde cildin kendi kendini onarması, nem ve esneklik vermesi, sıkılaşması için gerekli etken maddeleri ve cilt için faydalı vitamin ve enzimleri barındırır. Uygulama sonrası savunma mekanizması güçlenir. Cilt daha parlak, yumuşak, nemli ve taze görünür. Bu da yazın fondöten kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır.” diyen Börekçi, herkese sağlıklı bir yaz mevsimi diledi.

 

 

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top