Vali’den Kent Konseyi’ne ziyaret

Vali’den Kent Konseyi’ne ziyaret

Bursa Valisi Şahabettin Harput, birçok şehirde kent konseyinin bulunduğunu, ancak bazılarının kağıt üzerinde var olduğunu, Bursa Kent Konseyi’nin ise işin hakkını verdiğini söyledi.

 

Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala tarafında karşılanan Vali Şahabettin Harput, Gençlik MEclisi Başkanı Hakan Darılmazlar, Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez, Kadın Meclisi Başkanı Kadriye Sarıbıyık, Çocuk Meclisi Başkanı Onur Tarlabölen, yürütme kurulu üyeleri, Bursa Konseyi ofis çalışanları, meclislerin ve çalışma gruplarının üyeleriyle tek tek tokalaştı. Bursa Kent Konsryi’nin çalışmalarını yakında takip ettiğini belirten Vali Harput, Romanya’da katıldığı projede Türk kültürünü tanıtan Gençlik Meclisi üyelerini de tebrik etti. Çocuk meclisi üyeleriyle de yakından ilgilenen Vali Harput, kent konseyi ailesinin büyük olduğunu bir kez daha gördüğünü belirtti.

 

“Gençler bu ülkenin geleceğidir”

Kadın Meclisi ofisini ziyaret eden Vali Harput, Kadın Meclisi Başkanı Kadriye Sarıbıyık ve üyeleriyle bir süre sohbet etti. Kadınların sosyal ve ekonomik hayatta daha fazla yer alması için proje ürettiklerini anlatan Sarıbıyık, kadınların eğitim düzeyini geliştirmek adına da çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Kadınların, toplumun temel yapısı olduğunu ifade eden Harput, faaliyetlere destek vermeye hazır olduklarını dile getirdi. Daha sonra Engelliler Meclisi ofisine uğrayan Vali Harput, Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez’den ‘Altın Kapak Sandalye’ye’, ‘Üç Yürek El Ele’ ve ‘Tamir Atölyesi’ projeleri hakkında bilgi aldı. Sönmez, günün anısına Vali Harput’a engelliler tarafında yapılan Mustafa Kemal Atatürk posterini hediye etti. Ardından Gençlik Meclisi ofisine geçen Vali Harput, gençlerin yaptığı çalışmaları medyadan ilgiyle takip ettiğini söyledi. Gençlerin, Türk kültürünü AB ülkelerinde yaşayan gençlere anlatmasının çok önemli olduğunu dile getiren Harput, “Gençler bu ülkenin geleceğidir. Çalışan, okuyan ve çalışamayan gençler var. Bütün bunların ayrı ayrı sıkıntıları var. Bursa Kent Konseyi bu gençlerle de tek tek ilgileniyor. Her kesimden gençlerle Gençlik Meclisi’nin irtibatta olmasını da önemsiyorum. Gençlik Meclisi, çalışmalar sonunda tespit ettiği hususları rapor haline getiriyordur. Bu rapordan bana da gönderilirse hem bilgi sahibi olurum, hem de yapılacak çalışmalara ışık tutar” dedi.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala ise, Bursa Gençlik Meclisi’nin Türkiye’nin en iyi gençlik Meclisi olduğunu anlattı. Mecliste üniversite, lise, okumayan ve çalışan gençliğin bulunduğunu söyleyen Başkan Pala, “Bursa Kent Konseyi olarak yaptığımız toplantılarda üniversite gençleriyle, lise temsilcileriyle buluştuk Kendilerine mikrofon vererek görüş ve düşüncelerini dinledik. Farklı görüşlerde olan gençler, Bursa Kent Konseyi ofislerine gelerek örnek projeler yapıyor” diye konuştu.

Romanya’da katıldıkları projeyi anlatan Hakan Darılmazlar, hem Türk kültürünü orada anlattıklarını, hem de kültürlerarası diyalogu geliştirdiklerini ifade etti. Sürekli AB ülkelerinde yaşayan gençlerle iletişim halinde olduklarını kaydeden Darılmazlar, Gençlik Meclisi’nin 16 yıldır her kesimden gençlere hitap ettiğini vurguladı.

 

“Bursa Kent Konseyi’nin her önerisini yakından takip ediyorum”

Daha sonra beraberindekilerle Bursa Kent Konseyi Başkanlık ofisine geçen Vali Şahabettin Harput, birçok şehirde kent konseyinin bulunduğunu, ancak bazılarının kağıt üzerinde var olduğuna dikkat çekti. Bursa’da ise işin hakkını veren bir kent konseyi bulunduğunu söyleyen Harput, “Semih Bey de bu işin hakkını veriyor. Hiçbir sivil toplum örgütü, kent konseyi kadar toplumu kucaklayamaz. Kent konseyi, bürokrasinin içinde sıkışıp kalmadığı için fikir üretmeye müsait ortamlar hazırlıyor. Şehrin önünün açılmasında büyük hizmetler yapıyor. Bursa Kent Konseyi’nin her önerisini yakından takip ediyorum. Ziyaretimi de çalışmalardan dolayı teşekkür etmek amacıyla yaptım. Burada kimseye zorlama, talimat vermek yok. Gönüllülük, ülke sevgisi, insan sevgisi söz konusudur. Ben her şeyi bilemeyebilirim. Birilerinin şehrin geleceği adına fikir, öneri, tavsiye üretmesi ve sunması gerekir. Bizler, Türkiye büyük devlet olacaksa yeryüzünün her bölgesinde görevliyiz. Bu misyon ve vizyona uygun anlayışı herkes zihnine hakim kılmalıdır” dedi.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala ise, Vali Harput tarafından kendilerine gönderilen takdir yazısını göstererek, kendileri için bir gurur kaynağı olduğunu söyledi. Bursa’nın çok şanslı olduğunu anlatan Pala, şunları söyledi;

“Toplumla diyalog kurabilen güçlü bir valiye sahibiz. Bunun yanında aktif, halkın içerisinde yer alan, sosyal çalışmalara önem veren bir büyükşehir belediye başkanına sahibiz. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin destekleriyle Bursa Kent Konseyi Türkiye’ye örnek çalışmalar yürütüyor. Kent konseyi, Türkiye’de en iyi Bursa’da işletiliyor. Çünkü diğer yerlerde, kent konseyinin başına geçenler, ertesi günü ya milletvekili adayı, ya da belediye başkanlığına aday oluyor. O zamanda belediye ve kent konseyi anlaşamıyor. Çalışmalar başlamadan bitmiş oluyor. Bizlerin böyle bir amacı yok. Herkese ve herkesime hitap ediyor, söz hakkı veriyoruz. 4 meclis, 34 çalışma grubu ve yüzlerce gönüllümüzle projeler üretiyoruz. Diğer şehirlere de önderlik ediyoruz. Bu süreçte bizlere desteğini esirmeyen Vali Şahabettin Harput’a ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür ediyoruz.

Ziyaretin sonunda Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, Vali Şahabettin Harput’a günün anısına İznik çinisi hediye etti.

 

Kaynak: BBB

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top