VEKİL GÖZGEÇ, KADIN MUHTARLARLA BİRARAYA GELDİ

VEKİL GÖZGEÇ, KADIN MUHTARLARLA BİRARAYA GELDİ

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nin ardından Bursa’nın tüm ilçelerinde göreve seçilen kadın muhtarlarla bir araya gelen AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, kadın muhtarlarla çeşitli konularda istişarelerde bulundu, mahallelilerin taleplerini aldı.

AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nin ardından Bursa’nın tüm ilçelerinde göreve seçilen kadın muhtarlarla, Merinos Gönül Dostları Sofrası’nda bir araya geldi.

Sayı 28’den 54’e yükseldi

Buluşmada konuşan ve seçimlerin ardından göreve gelen muhtarları tebrik eden ve çalışmalarında kolaylıklar dileyen Milletvekili Gözgeç, seçimlerin ardından ortaya çıkan tabloda, Bursa’daki kadın muhtar sayısında artış olduğunu, bir önceki dönemde 28 olan kadın muhtar sayısının 31 Mart’tan sonra 54’e çıktığına dikkat çekti.

İlçelerde Osmangazi birinci sırada

Kadın muhtarların görev yaptığı ilçeler hakkında bilgiler veren Gözgeç, “Osmangazi’de 16, Yıldırım’da 11, Nilüfer’de 11, Gemlik’te 4, Mudanya’da 3, Orhangazi, Harmancık ve İnegöl’de 2’şer; Mustafakemalpaşa Keles ve Yenişehir’de de birer kadın muhtarımızı görev yapıyor. Bin 58 muhtarın olduğu Bursa’mızda kadın muhtar sayımız genele oranla yüzde 5 seviyelerinde. Hatırlanacağı üzere bu oran 2014 yılında 1,3 idi. Bundan sonra da inşallah kadınlarımızın nitelik ve nicelik olarak karar alma mekanizmalarındaki sayıları artarak yukarılara çıkacaktır” diye konuştu.

“Vatandaş ilk olarak muhtarın kapısını çalıyor”

Muhtarların toplumun kılcal damarları olarak önemli görevler yaptığına işaret eden Emine Yavuz Gözgeç, muhtarların mahallelerin huzuru, gelişmesi, mahallelerdeki işbirliğinin ve dayanışmanın gelişmesinde aktif ve önemli rol aldığın hatırlattı. Gözgeç, “Sizlerin, mahallelerimize kamu kaynağının aktarılması ve vatandaşlarımızın taleplerinin yerine getirilmesinde önemli sorumlulukları bulunuyor. Vatandaşımızın, devletimize ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapı sizin kapılarınız. Bu noktada sizlerin özverili çalışması oldukça ehemmiyet taşıyor” dedi.

İyileştirmeler AK Parti döneminde yapıldı

AK Parti’nin muhtarlara yönelik pek çok düzenlemeyi hayata geçirdiğinin altını çizen AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, bunlar arasında Muhtarlık Bilgi Sistemi’nin kurulması, sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi ve maaşların önemli oranda iyileştirilmesi gibi başlıklar bulunduğunu söyledi. Gözgeç, “Biz, muhtarlarımızın ifa ettikleri görevi çok önemli buluyoruz. Sorunların tespitinde ve bunların giderilmesinde role sahiptir muhtarlarımız. Özellikle de kadın muhtarlarımızın ayrıntıya dikkat eden bakış açısıyla, annelik vasfıyla, çalışkanlığı ve disipliniyle öncelikle mahallelerimize, sonra şehrimize ve ardından da ülkemize önemli katkılar sunacaklardır” ifadelerini kullandı. Gözgeç, Bursalı kadın muhtarları Ankara’da misafir etmek istediğini sözlerine ekledi.

Programın sonunda muhtarlar, mahalle sakinlerinin taleplerini ve isteklerini AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç’e iletti.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top