VEREMDEN KORUNMANIN YOLU ERKEN TEDAVİ

VEREMDEN KORUNMANIN YOLU ERKEN TEDAVİ

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, toplumu veremden korumanın en etkili yolunun, bulaştırıcı verem hastalarının erkenden bulunması ve tedavi edilmesi olduğunu belirtti.

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, verem hastalığı ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa karşı toplumun bütün kesimlerinin dikkatinin çekilmesi amacıyla her yıl Ocak ayının ilk pazar günü ile başlayan hafta Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası kapsamında açıklamalarda bulundu. Veremin, dünya genelinde en çok ölüme yol açan 10 nedenden birisi olduğu bilgisini veren Dr. Akan, “Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre 2016 yılında 1,7 milyon insan veremden hayatını kaybetmiştir. Tedavi edilmez ise verem hastalarında ölüm oranı yüksektir. Türkiye’ye baktığımızda verem hastalığının görülme sıklığı her yıl yaklaşık yüzde 5-7 oranında azalmaktadır. 2016 yılında verem savaş dispanserlerine kayıtlı toplam tüberküloz hasta sayısı 12 bin 417’dir” dedi.

Türkiye’de çocukları veremden korumak için doğumdan 2 ay sonra BCG aşısı uygulandığını dile getiren Dr. Akan, “Toplumu veremden korumanın en etkili yolu ise, bulaştırıcı verem hastalarının erkenden bulunması ve tedavi edilmesidir. Bu nedenle verem hastalığına yakalananlarla yakından temas eden kişiler verem hastalığı açısından kontrol altına alınırlar ve bu kişilere verem hastası olmalarını engelleyecek koruyucu tedavi verilir. Ayrıca hastaların tedavilerinin düzenli sürdürülmesini sağlamak amacıyla çoğunlukla aile hekimleri ve verem savaş dispanserleri aracılığıyla hastanın tedavisi doğrudan takip edilmektedir. Doğrudan Gözetimli Tedavi adı verilen bu strateji ile hastanın tedavi süresince her doz ilacını bir gözetmen eşliğinde alması amaçlanmaktadır” şeklinde konuştu.

Öksürürken Ağız Kapatılmalı

Veremin hava yoluyla bulaşan bir enfeksiyon hastalık olduğuna dikkat çeken Dr. Akan, “Hastalığın kişiler arasında yayılması erken teşhis ve yeterli tedavi ile önlenebilir. Hava yoluyla bulaşan tüm enfeksiyonlardan sevdiklerinizi korumanın en pratik yolu sık sık el yıkamak ve öksürürken ağzınızı mendil ile kapatmaktır. Verem tedavi edilebilir bir hastalıktır ve tedaviye başladıktan kısa bir süre sonra hastalar artık bulaştırıcı olmazlar. Böylece yakınları da hastalıktan korunmuş olur. Verem tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar Sağlık Bakanlığımız tarafından ücretsiz olarak karşılanmaktadır” diye konuştu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top