VEREMİN GÖRÜLME SIKLIĞI AZALIYOR

VEREMİN GÖRÜLME SIKLIĞI AZALIYOR

Veremin görülme sıklığının her geçen yıl azaldığını dile getiren Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, buna karşın hava yolu ile bulaştığı için hala önemini koruyan bir hastalık olduğunu belirtti.

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, verem hastalığı ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa karşı toplumun bütün kesimlerinin dikkatinin çekilmesi amacıyla her yıl Ocak ayının ilk pazar günü ile başlayan hafta ‘Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası’ kapsamında açıklamalarda bulundu. Verem etkeninin “Mycobacterium tuberculosis” adı verilen basil olduğunu dile getiren Dr. Akan, “Verem basili hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Hava yolu ile bulaştığı için de tüm dünyada hala önemini koruyan bir enfeksiyon hastalığıdır” dedi.

Hastalığın belirtileri arasında; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, ateş, gece terlemesinin olabileceğini belirten Dr. Akan, “Solunum sistemi ile ilgili belirtileri ise, öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığıdır. Verem, bildirimi zorunlu bir hastalıktır. Sağlık kuruluşlarında tanı konulan hastaların 24 saat içinde ilgili ilçe sağlık müdürlüğüne bildirilmesi gereklidir. Tanı konulan tüm verem hastaları verem savaş dispanserinde kaydedilir” şeklinde konuştu.

Tedavi Bitene Kadar Sürdürülmelidir

Tedavide kullanılan bütün ilaçlar verem savaşı dispanserlerinden ücretsiz verildiğini vurgulayan Dr. Akan, “Tedavide verilen ilaçların düzenli içilmesi çok önem taşır. Çünkü hastaların bir kısmı tedaviyi terk etmekte ve toplumda basil saçmayı sürdürmektedirler. Tedavinin dispanserde ya da hastanede başlanması gerekir. Aylık takiplerinin de dispanserde yapılması uygundur. Tedaviyi sonlandırana kadar özenle sürdürmek gerekir” diye konuştu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top