Windows’tan mobil çıkarma

20100131120936_winMicrosoft, işletim sistemleri piyasasında dünya genelinde yüzde 95 gibi ezici bir paya sahip. Ancak Microsoft, Windows’un başarısını başta mobil cihazlar olmak üzere diğer platformlara da taşımayı .

 yılı sonunda Microsoft’ta Mali İşler Koordinatörü olarak göreve başlayan Peter Klein, “Kullanıcı her cihaza Windows 7’yi kurmak istiyor” diyerek Windows 7’nin mobil sürümünün hazırlıklarının yapıldığı sinyalini vermiş oldu.

Windows 7, henüz ekim ayında piyasaya çıkmasına rağmen Microsoft’a rekor ciro ve kazanç sağladı. Microsoft yetkilisi Peter Klein, ‘un son çeyreğinde yüzde 14’lük artışla 19 milyar dolar ciro elde ettiklerini, net kârın ise yüzde 60’lık artışla 6,7 milyar doları bulduğunu söyledi.

Doğru zamanlamanın etkisi

Microsoft, Windows 7’yi Ekim ayı sonunda piyasaya sürmekle doğru bir zamanlama yaptı. Bir yandan Batılı ülkelerde Noel  furyasından yararlanırken, diğer taraftan kriz nedeniyle bilgisayar harcamalarını uzun süredir donduran işletmelere yeni işletim sistemine geçiş fırsatı tanındı.

Vista ile hüsran yaşayan Microsoft, Windows 7’den birkaç ay içinde 60 milyondan fazla sattı. 2009‘un son çeyreğinde Microsoft’un cirosunun üçte birini, net kârın ise üçte ikisini Windows 7 sağladı. Windows 7’nin çıkışına karşılık kurumsal kullanıcı için hazırlanan ürünlerin satışında beklenen hedeflere varılamadı.

Online’da hüsran

Küçük ve orta ölçekli şirketlere  pazarında Oracle ve SAP’nin gerisinde kalındı. Diğer yandan Microsoft’un önemli ürünlerinden Office de birçok kullanıcının ücretsiz Open Office’i tercih etmesi nedeniyle umulan geliri elde edemedi.

Microsoft, x-box  oyunda ve kurumsal kullanıcıya dönük server satışında elde ettiği başarıyı online piyasasında tekrarlayamadı; Yahoo ortaklığıyla kurulan Bing arama motoru henüz Google’ın oldukça gerisinden gidiyor. 

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top