YARDIM TIR’LARI ARNAVUTLUK’A DOĞRU YOLA ÇIKTI

YARDIM TIR’LARI ARNAVUTLUK’A DOĞRU YOLA ÇIKTI

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) ve Osmangazi Belediyesi işbirliğinde Arnavutluk’a 3 yardım TIR’ı gönderdi. Yaşadığı deprem sonrasında yaralarını sarmaya çalışan Arnavutluk’a gönderilen yardım TIR’ları törenle uğurlandı.

BALKANTÜRKSİAD ve Osmangazi Belediyesi, geçtiğimiz günlerde meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki deprem sonrasında zor günler geçiren Arnavutluk’a yardım eli uzattı.

Önceki günlerde Arnavutluk Ankara Büyükelçisi Genti Gazheli’yi makamında ziyaret eden BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Berat Tunakan ve beraberindeki heyet, Büyükelçi Gazheli’den acil ihtiyaç listesini almış ve malzemeleri temin etmişti. Bu kapsamda kış şartlarından dolayı büyük sıkıntılar yaşayan depremzedeler için yatak, yorgan, battaniye, elektrikli ısıtıcı, temizlik malzemeleri, kışlık giysiler toplandı. Toplanan malzemeler T.C. Dışişleri Bakanlığı, Arnavutluk Ankara Büyükelçiliği destekleri ve Osmangazi Belediyesi’nin sağladığı 3 TIR ile bölgeye gönderildi.

Yardım TIR’larının uğurlandığı törene; AK Parti Bursa Milletvekilleri Refik Özen, Atilla Ödünç, Emine Yavuz Gözgeç, Mustafa Esgin, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan’ın yanı sıra BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

“Türkiye büyük ve güçlü bir ülke”

Törende konuşan BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan, Arnavutluk’ta yaşanan deprem sonrası oluşan hasara ve yaşanan can kaybına dikkat çekti. Yaşanan üzücü olay sonrası, yaraları sarmak için girişimde bulunan ilk ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Tunakan, “Türkiye büyük ve güçlü bir ülke. Depremden sonra ilk arayan Cumhurbaşkanımızdır. Yardım için giden ilk ekip de AFAD’dır. AFAD, yaralıların kurtarılması için yaptığı hizmetlerle çok büyük bir fayda sağlanmıştır. Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar, bu malzemelerin ulaşımı konusunda bizlere yardım ettiler. Bu yardım kampanyası, Balkan camiasının hep birlikte hareket etmesiyle yapılmıştır. Türkiye gerçekten büyük bir ülkedir. Yaraları bir nebze de olsa sarabildiysek ne mutlu bize” dedi.

“Bursa ve Türk milleti olarak yanlarındayız”

“Türk milletinin Bursa’nın hassasiyetini gösteren bir kampanya için bir araya geldik” diyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da, “Afetler veya farklı milletlerin zorda kaldığı durumlarda, Türkiye ve Türk milleti her zaman için duyarlı olmuş, hassas olmuş, yardımda bulunmuştur. BALKANTÜRKSİAD böyle bir sorumluluk alarak kendi çevresiyle bir yardım süreci başlattı. Çok teşekkür ediyorum kendilerine. 1 TIR diye yola çıkmıştık ama 3 TIR’a ulaşan güzel bir hayır işi ortaya çıktı. Bizler de ulaşım konusunda desteğimizi vererek, mağdur insanlarımıza yanında olduğumuzu, hem Bursa’nın hem Türk milletinin onların yanında olduğunu gösterdik. Allah kimseye bu tür afetler yaşatmasın” ifadelerini kullandı.

“İrtibat halindeyiz”

Bursa’nın, Rumeli coğrafyası açısından önemli bir misyona sahip olduğuna işaret eden Ak Parti Bursa Milletvekili ve aynı zamanda TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkan Vekili ve TBMM Bosna-Hersek Dostluk Grubu Başkanı Refik Özen de “Böyle bir acı hadiseden sonra, ilk andan itibaren Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, kurumlarımız olarak el birliğiyle Arnavut kardeşlerimizin yanında olduk ve akabindeki süreçte yine yanında olmaya devam ediyoruz. Bursa, Rumeli coğrafyası açısından önemli bir misyona sahip. TBMM’deki dört Dostluk Grubu’nun başkanlıkları Bursalı milletvekillerine verilmiş durumda. Bizim fiziki haritalarımızın yanında kalbi haritalarımız var. O kalbi haritalarımız içerisinde Rumeli coğrafyası önemli bir yer tutuyor. BALKANTÜRKSİAD’a çok teşekkür ediyorum; Bursa’dan böyle bir yardımı oraya ulaştırmaları gerçekten çok anlamlı” diye konuştu.

Depremin yaşandığı bölgedeki ilgililerle irtibat halinde olduklarını hatırlatan Refik Özen, “Bundan sonraki süreçte de Arnavut kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 500 konut sözü de çok anlamlı ve önemli. Türkiye her alanda çare olmaya, ümit olmaya devam ediyor. Türkiye ümidin adı olmaya devam ediyor, çaresizlerin ve muhtaçların yüzünü döndüğü yönün adıdır Türkiye. Allah’ın izniyle bu anlamdaki misyonumuzu devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top