YAZDAN ÇIKAN YORGUN CİLDİMİZE SONBAHAR BAKIMI

YAZDAN ÇIKAN YORGUN CİLDİMİZE SONBAHAR BAKIMI

Yaz aylarının bittiği, sonbahar aylarının başladığı bugünlerden cildinizin etkilenmemesi olanaksız! Tam bir geçiş dönemi yaşadığımız böyle bir dönemde tepeden tırnağa özel bir bakım yapmakta fayda var.

Özel Hayat Hastanesi Dermatoloji Uzm. Dr. Bayram Börekçi, yazdan çıkan yorgun cildimize sonbahar bakımı yapmanın oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Cildin; sıvı ve ısı dengesini sağlayan, salgı yapan, duysal ve immünolojik pek çok işlevi olduğunu belirten Dr. Börekçi, “Cildimiz; bizi dış dünya ile irtibatlandıran ve aynı zamanda çevresel faktörlere bariyer oluşturan en göz alıcı organımızdır. Çevrede oluşan değişiklikler ilk olarak cildimizi etkiler. Bunun yanı sıra görünümü ile estetik açıdan da büyük önem taşır” dedi.

“Mevsim Geçişleri Cildimizi Yıpratır”

Özellikle mevsim geçişlerinde cildin yeni hava koşullarına ayak uydurması için bazı önlemlerin alınmasında fayda olduğunu belirten Dr. Börekçi, “Yazın güneşin ve nemin etkisiyle yıpranan hasar gören cildimiz, sonbaharın gelmesiyle, özellikle rüzgâr ve ani ısı değişikliklerinden olumsuz yönde etkilenir” ifadelerini kullandı

Güneş yaşlandırır ve lekelendirir

Güneşin bazı zararlı ışınlarının ciltte lekelenmede, deri kanserine kadar çok sayıda olumsuzluklara sebebiyet verdiğine dikkat çeken Dr. Börekçi, “Güneş ışığından etkilenen kişilerde öncelikle deri kalınlaşması olur. Vücut derinin doğal korumasını arttırmak için, daha fazla renk maddesi salgılar ve bu da bronzlaşmaya neden olur. Uzun süre güneşe maruz kalan kişilerin cildinde; incelme, elastikiyetin bozulması (kırışıklık), kuruluk, lekeler, kılcal damarların belirginleşmesi, fotoyaşlanma görülür ve en önemlisi de deri kanseri oluşma riski artar” şeklinde konuştu.

Lekelenmemesi için nemlendirin

Güneşin kuruttuğu cildin nemlendirilmesi çok önemlidir diyen Dr. Börekçi,  bronzlaşma ile birlikte cildin tekrar kendini yenilemesi sürecinde cildin üst ölü tabakaları kepek kepek döküldüğüne dikkat çekerek, bu süreçte uygun bir nemlendirme yapılmazsa ciltte homojen olmayan renk farklılıkları ve lekeler ortaya çıkacağını söyledi. Cildini nemlendirirken yağlandırılmaması uyarısında bulunan Dr. Börekçi,  cilt tipine uygun temizleyiciler ve nemlendiriciler kullanılmadığı zaman, gözenekler tıkanıp siyah nokta, komedon ve akne oluşacağını sözlerine ekledi.

Kalınlaşan cilde peeling gerek

Yaz sonrası güneşin ve nemin etkisiyle kalınlaşan, lekelenen, kırışan ciltleri sadece sonbahar ve kış aylarında uygulanan kimyasal peeling ile tedavi etmek mümkün olduğunu ifade eden Dr. Börekçi “Kimyasal peeling, yani soyma işlemi deri yaşlanmasının önlenmesi ve tedavisi amacıyla kullanılan etkin ve güvenilir bir yöntemdir. Bu amaçla doğal meyve asitlerinden üretilen çeşitli ajanlar deri tipine, ciltteki leke, kırışıklık veya akne izlerinin derinliğine göre çeşitli konsantrasyonlarda kullanılır. Dermatolog tarafından uygulanan bu yöntemle ince kırışıklıklar, kuruluk, leke ve akne izleri tedavi edilir. Senede en az bir defa tüm ciltlerde uygulanabilecek olan bu yöntemle, yaz sonrası kalınlaşan derinin üst tabakası ölü hücrelerden arındırılır. Böylece derinin mat ve soluk görünümü giderilir daha parlak gözenekleri sıkılaşmış taze bir cilt oluşturulur” dedi

Genç bir cilt içn mezolifting ve PRP

Derinin alt tabakalarının ise ‘Mezolifting’ yöntemiyle tedavi edildiğini söyleyen Dr. Börekçi, “Mezolift; stres, hava kirliliği, güneş ışınları ve geçen yılların ciltteki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı hedefleyen bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemle, yaz boyunca güneş, nem ve sıcak etkilenen cildinizi gençleştirirken, kış mevsimine de yepyeni, sağlıklı bir görünüşle adım atabilirsiniz. Mezolifting tedavisiyle; cildin kaybettiği nem, vitamin, aminoasit ve mireal desteğinin deri altına ufak iğnelerle enjekte edilerek, kırışıklıklar ve yaşlanma etkileri giderilir” diye konuşan Dr. Börekçi, PRP tedavisi ile de kişinin kendi kanıyla vücudundaki bazı hastalıkları ve cildi iyileştirmenin mümkün olduğunu da sözlerine ekledi.

Boynunuzu ve ellerinizi unutmayın

El ve boyun bölgesinin bakımı da, en az yüz bakımı da önemli olduğunun altını çizen Dr. Börekçi “Özellikle yazın güneşe korumasız maruz kalmak; ellerde ve boyun bölgesinde istenmeyen lekelenmelere, gevşeme ve sarkmalara neden olur. Ayrıca deri altı yağ dokusunun azalması, incelme ve kırışıklıkların derinleşmesiyle birlikte, damarlanmanın belirginleşmesine yol açar. El derisinde oluşan gevşeme, sarkma ve kırışıklıklar, mezolifting ve PRP uygulamaları ile tedavi edilebilir. Eldeki lekeler yeni başlamış ve çok derinleşmemişse, özel renk açıcı kremlerle ve peeling yöntemleri ile düzeltilebilir. Daha ileri vakalarda fraksiyonel lazer uygulanabilir” ifadelerini kullandı

Saçlar mezoterapi ve prp ile canlanır

Güzelliğin tamamlayıcısı olan saçların da en az cilt kadar yaz mevsiminden güneş, deniz ve klorlu sulardan etkilendiğine dikkat çeken Dr. Börekçi, yazın kuruyan ve cansızlaşan saçların, sonbahar dönemiyle birlikte dökülme problemi yaşadığını belirtti. Dr. Börekçi, “Bu gibi durumlarda saç mezoterapisi  iyi bir seçenektir. Saç dökülmesini durdurmak, var olan saçın kalitesi arttırmak ve yeni saç çıkışlarını aktif hale getirmek için belli periyotlarla bu tedavi uygulanır. Bunun yanı sıra PRP tedavisi de saç dökülmesine karşı oldukça etkin bir yöntemdir ve bu tedavi özellikle genetik dökülmelerde kullanılır” dedi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top