Yenilenebilir enerjide Amazon, Apple ve Google’ın gerisinde

Yenilenebilir enerjide Amazon, Apple ve Google’ın gerisinde

Greenpeace ABD ofisinin hazırladığı yeni rapora göre Apple, Google, Facebook ve Switch gibi markalar enerji tüketimini %100 yenilenebilir enerji kaynaklardan almak için önemli adımlar atarken Netflix, Amazon ve Samsung geride kalıyor. Temiz Tıklama (Clicking Clean: Who is Winning the Race to Build a Green Internet?) raporu [1] en popüler 70 internet sitesi ve uygulamanın veri merkezlerinin enerji ayakizini ortaya koyuyor.

 

Greenpeace ABD IT analiz sorumlusu Gary Cook, “Amazon yenilenebilir enerji konusunda ne kadar iddialı olsa da enerji uygulamaları hakkında müşterilerini bilgilendirmiyor. Bu endişe verici çünkü Amazon kirli enerji kaynaklarının hakim olduğu piyasalara açılmaya başlıyor.” dedi.

 

Netflix’in uzun yolu var

 

Kuzey Amerika’nın internet trafiğinin 3’te 1’ine hakim olan ve video yayın servisiyle küresel veri talebinin büyük payına sahip olan Netflix rapora göre en büyük veri ayakizi olan şirketlerden biri. Netflix 2015’te karbon ayakizini tamamen dengeleyeceğini açıklamıştı fakat yapılan inceleme, yalnızca karbon dengeleme  veya bağımsız yenilenebilir enerji kredileri gibi yenilenebilir enerji yatırımlarına katkısı sınırlı olan önlemlere başvurabileceğini ortaya koyuyor.

 

Cook, “Apple, Facebook ve Google gibi Netflix de internet dünyasının en büyük şirketlerinden biri olarak enerji kaynaklarının kullanımı konusunda etkili. Netflix büyürken gücünü kirli fosil yakıtlardan değil yenilenebilir kaynaklardan alma konusunda sorumluluk alarak liderlik göstermelidir.” dedi.

 

Asya yenilenebilir enerji konusunda Amerika’nın gerisinde

 

Raporda ilk defa Tencent, Baidu, Alibaba ve Naver gibi dünyaya açılan Asya’lı dev teknoloji şirketleri de inceleniyor. Tekel enerji dağıtım şirketlerinin yetersiz temiz enerji seçenekleri nedeniyle bu bölge yenilenebilir enerji taahhütleri konusunda ABD’nin oldukça gerisinde.

 

Greenpeace Doğu Asya kıdemli İklim ve Enerji Kampanya Sorumlusu Jude Lee, “Amerika’daki lider teknoloji şirketleri temiz enerjinin hem çevreye hem de işletmeye faydalı olabileceğini gösterdi. Doğu Asya’lı şirketler de artık bu gerçeği kabul edip adım atmalı.” dedi.

 

20’ye yakın IT şirketi %100 yenilenebilir enerji kullanımına taahhüt verdi. Bu yıl rapora yeni giren Switch, aktif destek ve dikkatli satın alma politikalarıyla bütün veri merkez filosunu yenilenebilir enerjiye geçirerek değerlendirmeye giren veri merkezleri arasında en hızlı ilerlemeyi gösteriyor.

 

IT endüstrisinin enerji ayakizi 2012 yılında küresel elektrik kullanımının %7’sine tekabül ediyordu. Küresel internet kullanımı arttıkça bu rakamın 2017’de %12’ye ulaşacağı öngörülüyor. 2015’te küresel internet trafiğinin %63’üne video yayını hakimken, 2016 Cisco Network İnternet Trafik Analizi’ne [2] göre 2020’ye kadar bu rakamın %80’e ulaşacağı öngörülüyor.

 

Greenpeace IT sektörünün enerji performansını 2009 yılından bu yana takip ediyor. Greenpeace bütün büyük internet şirketlerinden aşağıdaki maddeleri talep ediyor:

 

  • Gücünüzü %100 yenilenebilir enerji kaynaklarından temin edeceğinize dair uzun vadeli taahhüt verin

  • Müşterilerin, yatırımcıların ve paydaşların bu hedefe doğru ilerleyişinizi takip edebilmesi için IT enerji performansınız, elektrik kaynağınız ve kaynak tüketiminiz konusunda şeffaf olun

  • Yenilenebilir enerji tedariğini artıracak satın alma ve yatırım politikalarının yanı sıra devlet kurumları ve enerji tedarikçileriyle ilişkilerinizde yenilenebilir enerjilerin savunuculuğunu ve öncülüğünü üstlenmeyi de kapsayan stratejiler geliştirin

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top