Yerli oyunlara teşvik

Yerli oyunlara teşvik

TÜDOF Başkanı Dinç, dünyada 1 milyardan fazla kişinin aktif olarak oyun oynadığını, Türkiye’de ise bu sayının 20 milyon civarında olduğunu söyledi.

Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu (TÜDOF) Başkanı Mevlüt Dinç, yaptığı açıklamada, dünya dijital oyun piyasasının sürekli büyüdüğünü belirtti.
Dijital oyun piyasasının ekonomik krizlerden etkilenmediğini ve dünyada toplam 70 milyar dolarlık bir sektör olduğuna dikkati çeken Dinç, ”Türkiye oyun sektörünün cirosu ise yaklaşık 200 milyon dolar” diye konuştu.
Bazı sosyal paylaşım sitelerinin de giderek oyun oynama ortamları haline geldiğini, 250 milyon kişinin sadece Facebook üzerinden oyun oynadığını vurgulayan Dinç, ”Ekonomik anlamda ülke olarak hak ettiğimiz yerin çok gerisinde olsak da 30 milyon Facebook kullanıcısı ve 20 milyon oyuncusu ile dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yer aldığımızı söyleyebiliriz” dedi.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oyun sektörüne yönelik destek açıklamasını çok önemli bulduklarını dile getiren Dinç, ”Bu destekle oyun sektörünün çok daha hızlı büyümesi, gençlerimiz için yeni istihdam alanları yaratılması, dünya çapında geliştireceğimiz kendi gelenek ve kültürümüzü yansıtan yerli oyunların artması söz konusu olacaktır” diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top