YILDIRIM’DAN BİR İLK DAHA

YILDIRIM’DAN BİR İLK DAHA

Yıldırım Belediyesi bir ilke imza atarak, su altında çizilen karakalem çalışmalarından oluşan “Cumhuriyet’e Saygı, Mehmetçiğe Moral” temalı resim sergisi açtı.

Yıldırım Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında bir ilke daha imza attı. Milli Mücadele’nin kahraman kadınlarını anmak ve kadına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmak adına Yıldırım Belediyesi, Kaplıkaya Cazibe Merkezi’nde “Cumhuriyet’e Saygı, Mehmetçiğe Moral” resim sergisi açtı. Yiğitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Resim Öğretmeni Fatma Nilgün Turşucular ve öğrencileri, Milli Mücadele’de destan yazan Nene Hatun, Şerife Bacı, Halide Onbaşı, Kara Fatma kahramanların karakalem resimlerini çizdi. Tamamı su altında 45 günlük çalışma sonucu taş kağıt üzerine çizilen 16 resim, aynı zamanda su altında hazırlanan ilk sergisi olma özelliğini taşıyor.

BÜYÜK DESTANIN PARÇASI OLDULAR

Serginin açılışına katılan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Cumhuriyet’in önemine vurgu yaparak, “Hasta adam diye nitelendirilirken, kendisine biçilen kefeni yırtarak tarihi yeniden biçimlendiren necip milletimizin yazdığı son destan olan Milli Mücadele; Nene Hatun, Şerife Bacı, Halide Onbaşı, Kara Fatma gibi kadınlarımızın omuzlarının üzerinde yükseldi. Onlar, çocuklarını bırakıp cepheye taşıdıkları mermileri kucakladılar. Ailelerinden, ocaklarından feragat edip, milletin istikbali için seferber olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında saf tuttular ve büyük bir destanın parçaları oldular” dedi.

CUMHURİYET BAYRAMI’NDA ÜCRETSİZ

Bu sergi ile tarihin seyrini değiştiren kadınlara bir nebze de olsa vefa borcu ödemeye çalıştıklarının altını çizen Başkan Yılmaz, “Sadece geçmişe değil bu günkü kadınlarımıza karşı sorumluluklarımız var. Dün vatan davasının neferi olan analarımız, bacılarımız o zaman olduğu gibi bu gün de başımızın tacı. Bu sergideki gayelerimizden birisi de kadına yönelik şiddete karşı bir farkındalık oluşturmak. Yiğitler Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Resim Öğretmenimiz Fatma Nilgün Turşucu öncülüğünde 16 kardeşimiz, dünyada bir ilke imza atarak su altında 16 karakalem çalışması gerçekleştirdi. Kendilerine emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Cumhuriyet Bayramı boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek sergimize tüm Bursalıları davet ediyorum” diye konuştu.

45 GÜNDE TAMAMLANDI

Böylesi anlamlı ve özgün bir projede yer almaktan dolayı mutlu olduğunu dile getiren Yiğitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Resim Öğretmeni Fatma Nilgün Turşucular, “Cumhuriyetimiz bizim en önemli kazanımlarımızdan birisi. Bu proje hem benim hem de öğrencilerim için çok farklı bir deneyim oldu. 45 gündür proje için çalışıyoruz. Ama sonucu çok güzel oldu. Bize bu imkanı sağlayan Yıldırım Belediye Başkanımız Oktay Yılmaz’a da ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Daha sonra Başkan Oktay Yılmaz, resim çizen öğretmen ve öğrencilere plaket takdim etti.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top