YILDIRIMLI EĞİTİMCİLERE ÇEVRE SEMİNERİ

YILDIRIMLI EĞİTİMCİLERE ÇEVRE SEMİNERİ

Çevrenin korunması ve geri dönüştürülebilir atıklar konusunda TAP, AGİD ve TÜKÇEV’in bir arada olduğu eğitim semineri Bursa’da ilk kez Yıldırım Belediyesi tarafından düzenledi.

Yıldırım Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminere Taşınabilir Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP), Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) ve Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı (TÜKÇEV) temsilcileri ile Yıldırım’daki eğitim kurumlarından eğitimciler katıldı. Atık pillerin geri dönüşüme kazandırılmasının faydalarını, kazandırılmadığı takdirde de çevreye verdiği zararlar hakkında bilgiler veren TAP Derneği Teknik Eğitim Uzmanı Savaş Arna, eğitimcilerin öğrencileri yönlendirmesiyle ilçedeki okullarda toplanan atık pil sayısında yüzde 900 gibi büyük bir artış olduğuna dikkat çekti. AGİD adına söz alan Elif Kara da içerisinde cıva bulunan tasarruflu ampul ve floresanların geri dönüşüme kazandırılmadığı takdirde kırılması durumunda insan sağlığına ve çevreye vereceği zararlar hakkında bilgi verdi.

GERİ DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMİ VURGULANDI

Yıldırım Belediyesi iş birliği ile miadını dolduran tüm aydınlatma gereçlerinin okul, muhtarlık ve diğer kamu kurumlarındaki geri dönüşüm kutularında biriktirilebileceğinin altını çizen Kara, Yıldırım Belediyesi ekipleri tarafından toplanan bu atıkların uygun lisanslı tesislerde bertaraf edildiğini vurguladı. Ambalaj atıklarının geri dönüşümünün çevresel ve ekonomik faydaları hakkında bilgi veren TÜKÇEV Sektörel İlişkiler Uzmanı Zafer Oğuz ise bu atıkların oluştukları noktada diğer atıklar ile ayrıştırılarak Yıldırım Belediyesi’nin sunduğu geri dönüşüm sistemine aktarılması durumunda çöp depolama sahalarının daha geç dolacağını, bu sayede de ambalaj üretiminin azalıp kaynak tüketiminin de düşerek enerji ve hammadde tasarrufu sağlanabileceğini aktardı.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top