YILDIRIMLI MİNİKLERDEN BÜYÜK DERS

YILDIRIMLI MİNİKLERDEN BÜYÜK DERS

Sürdürülebilir çevre politikaları alanında önemli projelere imza atan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, çevre sorunlarına karşı farkındalık oluşturmak adına miniklerle birlikte şarkı söyledi.

Yıldırım Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü tarafından Dünya Çevre Günü bir dizi etkinlikle kutlandı. Bayrak Alanı’nda düzenlenen programa Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin yanı sıra AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Hüdayi Yazıcı, Yıldırım Kent Konseyi Başkanı Ömer Aykan, Yıldırım Askerlik Şubesi Başkanı Doğan Yavaş, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bürokratları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve velileri katıldı. Şenlik havasında geçen programın açılışında konuşan Yıldırım Belediye başkanı İsmail Hakkı Edebali, çevreyi korumanın toplumsal hayatın vazgeçilmez unsuru olduğunu hatırlatarak,  “Yıldırım’ın fiziksel sorunlarını çözmek adına Türkiye’nin en kapsamlı kentsel dönüşüm hamlelerinden birisini başattık. Ancak en az o kadar önemsediğimiz bir konu toplumsal ve sosyal dönüşüm. Hizmet anlayışımızın merkezinde insan yer alıyor. İnsana dokunan projeler hayata geçiriyoruz. Bu bağlamada özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik projeler geliştiriyoruz.  112 bin çocuğumuza tiyatro izlettik, yine ilçemizde öğrenim gören tüm 6 sınıf öğrencilerine Bursa’nın tarihi ve kültürel değerlerini tanıtacak gezi programları düzenledik. Özellikle çocuklarımıza daha yaşanabilir bir Yıldırım bırakabilmek adına sürdürülebilir bir çevre koruma eylem planı hazırladık. Son iki yılda önemli projeler hayata geçirdik ve atık yönetimi konusunda AB standartlarını uyguluyoruz” dedi.

‘EL ELE VERMEK ZORUNDAYIZ’

Ekolojik dengeyi korumak, onu bozan tek canlı olan biz insanların en büyük sorumluluğu olduğunu vurgulayan  Başkan Edebali, “Yarınlara en büyük mirasımız çocuklarımız, çocuklara karşı en büyük sorumluluğumuz ise onlara daha yaşanabilir, daha yeşil  bir dünya bırakmak. Çevre sorunlarının çözümü; 7’den 70’e hepimizin el ele vermesi ve toplumsal bilinçle mümkün. Ne mutlu bize ki çocuklarımız buna öncülük ediyor.  Yıldırımlı öğrencilerimiz 10 bin 284 kg atık pil  ve 11 ton elektronik atık toplayarak  çevre duyarlılığı konusunda bize büyük bir ders verdi” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Başkan Edebali, Yıldırım Belediyesi Müzik Akademisi öğrencilerinden oluşan Çevre Korosu ile birlikte ‘Çevremize Sahip Çıkalım’  şarkısını seslendirdi.

GERİ DÖNÜŞÜM DEFİLESİ

Programın devamında Teferrüç Ali Osman Gür İlkokulu öğrencilerinin geri dönüşüm malzemelerinden hazırladıkları kıyafetlerin sergilendiği ‘Geri Dönüşüm Defilesi’ izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı. Daha sonra da öğrenciler arasında yarışmalar düzenlendi.  Etkinlik kapsamında 15 Ekim 2016 – 30 Nisan 2017 tarihleri arasında ‘Çevre Dostu Öğrenci’ projesi kapsamında düzenlenen atık yarışmasında dereceye giren okullar ödüllendirildi.  10 bin 284 kg atık pilin 5 bin 400 kilogramını toplayan Şehit Piyade Onbaşı Orhan Tezcan İlkokulu  çok fonksiyonlu yazıcıyla, bir ton atık pil toplayan Akıncıtürk İhsan Dikmen İlkokulu spor malzemesi, 7 bin 339 kg pil toplayan Peyami Safa Ortaokulu ise voleybol file seti ile ödüllendirildi. 15 Şubat – 15 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ‘Atık Ev Aletleri Toplama Yarışması’nda dereceye giren Mümin Gençoğlu İlkokulu, Selçuk Hatun Ortaokulu ve Ertuğrulgazi Anadolu Lisesi’ne çeşitli ödüller verildi. Ambalaj atıklarının geri dönüşüme kazandırılması projelerine yüksek katılım sağlayan Ayşe Müzeyyen Tozcuoğlu İlkokulu, Çelebi Mehmet Anadolu Lisesi ve Yıldırım Beyazıt İ.M.K.B Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne de plaket takdim edildi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top