Yönetimi yardımcısına bırakmalı

Yönetimi yardımcısına bırakmalı

Suriye Ulusal Konseyi’nin yeni başkanı Abdülbasid Seyda, Esed’in yönetimi yardımcısına bırakmasına sıcak baktıklarını söyledi.

İstanbul’da gerçekleşen seçimle Suriye Ulusal Konseyi’nin başkanlığına gelen ve görevi Burhan Galyun’dan devr alan Abdülbasid Seyda, değerlendirmelerde bulundu.

Şam yönetiminin ülkedeki kontrolünün oldukça zayıfladığını savunan Seyda şunları kaydetti:
“Rejim, birkaç sokak ve cadde üzerinde denetimini sürdürebiliyor. (Yöneticiler) Büyük önlemler almadan Şam içinde bile artık rahat şekilde gezemiyor.”

Esed yönetimi yardımcısına bıraksın
“Öncelikle Esed’in yönetimi bırakması gerekiyor” diyen Seyda konuşmasını şöyle sürdürdü: “Emir altında olan ama katliamda payı olmayanlarla masaya oturabiliriz. Esed, yönetimi yardımcısına bıraksın. Yardımcısının (Faruk el-Şara) katliamlara doğrudan karıştığına dair bir tespitimiz henüz yok. Yönetimde bulunup katliamlara ortak olmayanlarla, yönetimi onlara bırakmak için değil; yönetimi nasıl ve ne şekilde hangi mekanizmalarla ve ne zaman bırakacaklarına karar vermek için masaya oturabiliriz.”

İstanbul ve Paris toplantısıyla ilgili beklentiler
15-16 Haziran’da İstanbul’da yapılacak Suriye muhalefeti toplantısının ana amacının Esed sonrası dönemi tartışmak olduğunu kaydeden Seyda, “Bu ülkeyi idare edebileceğimizi göstereceğiz. Bütün halkın haklarının gözetileceğini, hakkının korunacağını ve kimseye haksızlık yapılmayacağını kayıt altına alacağız” diye konuştu.

Kürt sorunu tüm Suriye’nin sorunudur
Seyda, Suriye Kürt Ulusal Meclisi’nin kendileriyle son dönemde yakınlaştığını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kürt sorunu tüm Suriyenin sorunudur. Bu sorun demokratik Suriye çerçevesinde adil bir şekilde çözüme kavuşturulacaktır. Kürtlere yapılan bütün haksızlıkların ortadan kaldırılacağı taahüd altına alınmış durumda.”

Türkiye’den gıda ve ilaç yardımı istiyoruz
“Türkiye başından beri Suriye’deki devrimi destekliyor. Çözüm için baştan beri canla başla çalışıyor” diyen Seyda, “Uluslararası bir karar olmadan Türkiye’nin (askeri) müdahalede bulunmayacağını biliyoruz. Ancak halkın içinde bulunduğu kötü durumdan ötürü daha fazla ilaç ve gıda yardımında bulunmasını istiyoruz” dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top