YÜKSEK İHTİSAS’TA ORGAN BAĞIŞI PANELİ DÜZENLENDİ

YÜKSEK İHTİSAS’TA ORGAN BAĞIŞI PANELİ DÜZENLENDİ

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 3-9 Kasım organ bağış haftası etkinlikleri kapsamında ‘Organ Nakli ve Organ Bağışı Paneli’ düzenlendi.

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda gerçekleştirilen panele hastane Başhekim Vekili Doç. Dr. Muhammet Güzelsoy, Bursa Bölge Organ Nakli Koordinasyon Merkezi yetkilileri ve sağlık personelleri katılırken, Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Cuma Bülent Gül ve Yrd. Doç. Dr. Murat Öztürk, böbrek nakli ile ilgili çeşitli bilgileri katılımcılarla paylaştı.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren hastane Başhekim Vekili Doç. Dr. Muhammet Güzelsoy, kendi bünyelerinde Nisan 2017 faaliyete geçen Böbrek Nakli Merkezi ile birlikte Bursa Bölgesi’nde birçok hastaya umut olmak için çalıştıklarını belirtti. Yine hastane bünyesinde bulunan Kornea Bankası ve Kornea Nakli Merkezinin son 5 yılda Türkiye’nin önde gelen merkezleri arasına girdiğinin altını çizen Doç. Dr. Güzelsoy, “Kornea nakli açısından Türkiye’de oldukça iyi seviyedeyiz. Hastalarımızın nakil için bekleme süresi çok kısadır. Merkezimizde yapılan çalışmalarla birçok hastaya ışık oluyoruz” dedi.

Böbrek Nakil Merkezi Umut Oluyor

Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Cuma Bülent Gül ise, Türkiye de 22 bin 346 kişinin böbrek nakli bekleme listelerinde kayıtlı olduğu bilgisini verdi. Bursa Bölgesinde bu rakamın bin 420 olduğunu dile getiren Doç. Dr. Gül, “Bölgesel bazda çok başarılı çalışmalar yapılıyor. Son dönem organ yetmezliğinin en iyi tedavisinin organ naklidir. Kadavradan organ bağışını arttırmak için toplumsal farkındalığın arttırmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Böbrek Nakil Merkezi Sorumlusu Yard. Doç. Dr. Murat Öztürk ise, cerrahi prosedüre ve nakil merkezine değinirken, nakil merkezine kayıt yaptıran hastalarının diğer merkezlerden daha hızlı nakil olma şansına sahip olduklarını belirtti. Etkinlik programı Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde böbrek nakli olmuş bir hastanın konuşmasının ardından son buldu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top